
Фото: Depositphotos
Національний банк України оголосив про заплановану еволюцію державної іпотечної програми “єОселя”. Нова структура повинна запрацювати на початку 2026 року, згідно з доповіддю НБУ про фінансову стабільність.
Діюча модель єОселі передбачає, що держава через Українську фінансову житлову компанію (Укрфінжитло) надає банкам фінансові ресурси, які вони використовують для іпотечного кредитування під 3% для пільгових категорій або під 7% для широкого кола клієнтів. За це банки отримують фіксовану комісію. Не пізніше ніж через три роки Укрфінжитло має викупити іпотечні портфелі у банків.
Читайте такожКруте піке. Чому в Києві різко подешевшала оренда квартир
Національний банк вже давно критикує таку модель як фінансово нестійку, хоча визнає її важливість для підтримки іпотеки під час війни. Діюча модель єОселі важко масштабується та перекладає кредитні ризики з банків на державу. Крім того, масове субсидування іпотеки стримує розвиток ринкових кредитних продуктів.
У червні 2025 року Укрфінжитло у своїй стратегії передбачило можливість оновлення єОселі.
Подібна до чинної модель залишиться для пільгових категорій населення або для придбання єдиного житла віком до трьох років.
Для інших категорій позичальників банки самостійно надаватимуть іпотеку, а Укрфінжитло виплачуватиме банкам вищу комісію і через три роки викуповуватиме іпотеки.
Також запровадиться нова компенсаційна модель для внутрішньо переміщених осіб і ветеранів або ж у випадку купівлі єдиного житла, що старше трьох років. Клієнти сплачуватимуть 7% або 10% протягом перших років кредиту. Банки отримуватимуть компенсацію від Укрфінжитло, але ці кредити залишатимуться в портфелі банків.
Нез
