Віталік Бутерін розповів про перспективи вдосконалення EVM – ForkLog UA
У шостій частині есе «Можливе майбутнє протоколу Ethereum» Віталік Бутерін розглянув поліпшення блокчейну під час фази дорожньої карти The Splurge, які здебільшого стосуються EVM.
Possible futures of the Ethereum protocol, part 6: The Splurgehttps://t.co/OabLldVCqj
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 29, 2024
«Сьогодні EVM складно статично аналізувати, що ускладнює створення високоефективних реалізацій, формальну перевірку коду і створення додаткових розширень з плином часу. Крім того, механізм вкрай неефективний, що ускладнює реалізацію багатьох форм просунутої криптографії, якщо вони явно не підтримуються за допомогою прекомпіляції», — позначив одну з основних проблем співзасновник Ethereum.
У плані її усунення одним із головних кроків має стати впровадження EVM Object Format (EOF). Це набір EIP, який визначить нову версію віртуальної машини, що має низку особливостей:
- поділ між кодом і даними;
- заборона динамічних переходів (залишаться тільки статичні);
- відсутність відстеження кодом пов’язаної з газом інформації;
- новий механізм підпрограм.
Після впровадження EOF стане простіше проводити подальші оновлення, тому апгрейд попередньо включено в найближчий хардфорк Pectra, зазначив Бутерін.
Іншим важливим завданням етапу The Splurge є повноцінна реалізація абстракції акаунта.
Джерело: блог Бутерина.
Це дасть змогу застосовувати для перевірки транзакцій не тільки підписи ECDSA, а й довільний код EVM. Облікові записи користувачів зможуть ініціювати операції як гаманці смартконтрактів, не тільки як акаунти із зовнішнім власником (EOA).
За словами Бутеріна, впровадження опції дасть змогу здійснити низку подальших поліпшень:
- перехід на квантостійку криптографію;
- впровадження гаманців із мультипідписом і соціальним відновленням;
- сегрегація ключів для операцій з високою і низькою вартістю;
- можливість протоколам конфіденційності працювати без ретрансляторів.
Ще одним напрямком The Splurge заявлено більш ефективний розподіл пропускної здатності мережі шляхом реалізації концепції «багатовимірного газу». Це поліпшення EIP-1559 передбачає наявність різних цін і лімітів на різні обчислювальні ресурси.
У довгостроковій перспективі команда Ethereum продовжить дослідження в галузі обфускації коду (навмисного ускладнення декомпіляції та модифікації) на основі протоколу ZK-SNARK і гомоморфного шифрування, а також квантових одноразових підписів. Ці рішення зроблять блокчейн несприйнятливим до атаки 51%, підкреслив Бутерін.
«Якщо подібні примітиви зробити досить ефективними, то більшість додатків у світі можна зробити децентралізованими. Головним вузьким місцем залишиться перевірка правильності реалізації», — підсумував він.
Нагадаємо, у попередній частині есе співзасновник Ethereum розглянув шляхи розв’язання проблем роздмухування обсягу і зростання складності блокчейну.