Що буде з первинним ринком нерухомості у 2023 році? Прогнози невтішні
В Україні ситуація на первинному ринку нерухомості наразі вкрай важка. І такою залишиться у 2023 році, кажуть фахівці галузі нерухомості. Будівництво житла прямо та опосередковано залежатиме від обставин війни, безпеки життя громадян та економічної ситуації в країні. Які прогнози експертів?
На новобудови попит мінімальний
Ризики для забудовників та інвесторів зараз чи не найбільші за останні 15 років. Так вважає експерт, співзасновник та партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.
«У найближчі 2-3 місяці на ринку збережеться мінімальний (точковий) попит на новобудови переважно економ- і комфорт-класу з рівнем готовності від 80% і вище. При цьому понад 90% покупців будуть зацікавлені в придбанні житла лише у кількох містах: Києві, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Ужгороді та частково Одесі», – наголосив фахівець.
До того ж собівартість квадратного метра з початку широкомасштабного вторгнення зросла в середньому на 25-30% в іноземній валюті, що вплинуло на збільшення цін для покупців.
Також експерт спрогнозував, що після перемоги у війні для повноцінного поновлення первинного ринку житла знадобиться щонайменше три роки, тому прийдешній 2023 рік може стати лише підґрунтям для майбутніх позитивних змін.
Зараз на межі банкрутства перебуває більшість девелоперських компаній. Водночас сукупно до 30% інвесторів, що придбали житло за допомогою програм з розтермінування та іпотеки, з об’єктивних фінансових причин не спроможні погасити накопичену заборгованість за платежами.
Що може змінити ситуацію на краще?
Серед головних факторів, що можуть позитивно вплинути на первинний ринок житлової нерухомості у наступному році, це:
- прогнозований і контрольований рівень інфляції, що в річному вимірі не перевищить 25%;
- зниження собівартості будівництва в середньому на 15% за рахунок конкурентної ціни будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт (зменшення витрат стане важливим запобіжником номінального зростання ціни за м2 для покупця);
- збільшення рівня доходів громадян в середньому на 15-20%;
- ефективна політика країни з відновлення економіки та залучення інвестицій, спрямованих на кредитування будівельної галузі і зокрема девелоперів під 3-5%;
- зростання рівня попиту, можливість для широких верств населення стати власниками житла за допомогою пільгових програм з іпотечного кредитування.
Крім того, в Україні скоротився попит не лише на нове житло, а й на вторинну нерухомість. Ближче до нового року ціни на вторинне житло в Україні впадуть ще на 15%, прогнозують аналітики.
Нагадаємо, що нерухомість буде оподатковуватися по-новому. Верховна Рада ухвалила закон, яким вносяться зміни до Податкового Кодексу. Нововведення має на меті полегшити доступ українців до нового житла.
Раніше ми писали, що в Україні за три квартали 2022 року прийнято в експлуатацію житла на 44,9% нижче показника за аналогічний період минулого року, повідомила Державна служба статистики. При цьому ціна за один квадратний метр все одно зростає. Експерти кажуть, що це пов’язано із кількома факторами.