Колишній міністр екології Микола Злочевський зміг уникнути реального тюремного сроку, пішовши на угоду зі слідством у справі про хабар у $6 млн. Та його прізвище, ймовірно, ще не раз потраплятиме на перші шпальти медіа, особливо у Сполучених Штатах. Як заможний посадовець часів Януковича став дійовою особою у боротьбі між Дональдом Трампом і Джо Байденом за крісло президента США
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Фігура не надто публічного ексміністра екології і одного з найбагатших українців Миколи Злочевського, 57, протягом останніх кількох тижнів встигла потрапити на перші шпальти як світових, так і українських медіа.
Причини уваги кримінальні. 20 липня один із сенаторів-республіканців оприлюднив конфіденційний документ ФБР зі свідченнями анонімного джерела про $10 млн хабаря, який Злочевський начебто сплатив Джо Байдену та його сину Гантеру. 1 серпня вже в Україні Вищий антикорупційний суд затвердив угоду слідства з бізнесменом у справі про спробу підкупити керівництво НАБУ та САП за $6 млн. Експосадовця визнали винним, він відбувся штрафом у 68 000 грн та «донатом» у 660 млн грн на потреби для ЗСУ.
Як ексурядовець часів президента Віктора Януковича опинився на перетині великої міжнародної історії та чому він зміг уникнути увʼязнення в Україні?
Український хабар Злочевського
У справі про хабар для САП та НАБУ Злочевський перебував у розшуку з червня 2020-го. Тоді в ході операції НАБУ був затриманий керівник групи компаній, афілійованої з ексміністром, та ще кілька осіб, які, за версією слідства, намагалися підкупити керівництво антикорупційних органів.
Гроші призначалися за закриття кримінального провадження за підозрою ексміністра екології, досудове розслідування в якому здійснювали детективи НАБУ. Епізод стосується ймовірної причетності Злочевського до заволодіння коштами стабілізаційного кредиту НБУ, виданого Реал Банку (підконтрольного на той час посадовцям часів Януковича), та легалізації цих коштів.
У подальших судових процесах Злочевський брав участь лише дистанційно (більшість часу бізнесмен проводить в ОАЕ). Зрештою він визнав провину та погодився на угоду зі слідством, сплативши 500 млн грн для проєкту «Армія дронів» та закупивши обладнання для ЗСУ на понад 160 млн грн. Також на потреби армії пішов власне хабар – близько 160 млн грн, уточнює юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Вадим Валько.