Ціни на автогаз в Україні йдуть вгору. Як боротьба з пальним російського походження впливає на український ринок

За жовтень ціна автогазу в Україні зросла майже на 9%. Тепер власник автівки з ГБО платять в середньому 28,19 грн/л пального. І це не межа. Як довго триватиме здорожчання?

Вже шосту добу на західному кордоні стоїть 22 залізничних вагони автогазу енерготрейдера «Надежда», каже співвласник компанії та голова асоціації скрапленого газу Станіслав Батраченко. «Ми очікуємо документи, щоб показати митниці, де пальне виробили і як доставили до кордону», – пояснює він.

Добові обсяги розмитнення у жовтні порівняно з вереснем впали на 11,6%, каже аналітик «НафтоРинку» Олександр Сіренко.

Яка причина затримки? Крім сезонного фактора додався ще один: 17 жовтня в Україні почали діяти нові правила розмитнення пального. Верховна Рада ухвалила відповідний закон 23 серпня. Раніше митники просили тільки сертифікат походження пального, а тепер вимагають документи про весь шлях автогаза від завода-виробника до самого кордону.

Мета змін – зупинити імпорт до України автогазу російського походження. Частка такого пального на українському ринку у жовтні могла сягати 20%, каже співзасновник «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн.

Левова частка автогазу, який продається в Україні, імпортується. Близько 60% автогазу завозять автівками через західні кордони, каже Батраченко. Решту – залізницею та морем. Тому ситуація на кордонах суттєво впливає на український ринок, додає він.

Результат затримок на кордоні – у жовтні середня роздрібна ціна автогазу зросла на 8,7% до 28,19 грн/л, за даними консалтингової групи «А-95».

Найвідчутніший стрибок ціни був 18 жовтня, на наступний день після посилення перевірок на кордоні. Автогаз в гурті за день подорожчав майже на 50 копійок.   

Ціна боротьби з російським пальним. В Україні дорожчає автогаз — в чому причина і де зупиняться ціни /Фото 1

У жовтні середня роздрібна ціна автогазу зросла на 8,7% до 28,19 грн/л

Ціни на автогаз зростатимуть, але не довго

До великої війни в Україні було близько 1 млн авто із газовими установками або 10% усіх авто, каже Батраченко. Ця цифра могла суттєво зрости за понад 1,5 роки війни. Навесні 2023-го автовласники встановили рекордну кількість газових установок – понад 3000 газових, за даними Інституту досліджень авторинку.

Обсяг ринку автогазу у 2022 році – 1,1 млн т, або близько $983 млн, розрахував Куюн. Це — 13% усього минулорічного пального, спожитого в Україні.

Складнощі із перетином кордону і далі підігріватимуть ціни на автогаз, переконаний Куюн. На початку листопада, за його прогнозом, середня ціна за літр автогазу може зрости зросте до 29 грн. Лоукостери продаватимуть автогаз по 28 грн/л, заправки преміум-сегменту – по 30 грн/л, додає він. 

Проти українських автомобілістів грає також дефіцит пального у Румунії через нещодавні ремонти нафтових компаній Rompetrol та OMV, каже Владислав Колодяжний, голова постачальника нафтопродуктів GT Group. 

Крім того, польські перевізники готуються заблокувати з 3 листопада два пропускних пункти на українсько-польському кордоні: вони вимагають повернути українським перевізниками видачу дозволів, пише enkorr з посиланням на учасників ринку. «Ціни за кордоном незмінні, але як завезти цей газ до України?» – пояснює складність Куюн.

Зростання ціни триватиме протягом найближчих одного-двох тижнів, прогнозують Сіренко і Колодяжний. Вартість до 30 грн/л протримається до середини грудня, далі ціни підуть вниз, каже Колодяжний.  

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *