Віталік Бутерін відповів на закиди у фрагментованості L2-екосистеми Ethereum – ForkLog UA
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін відповів на критику складності взаємодії користувачів із мережами другого рівня, яка пов’язана з фрагментованістю простору.
Засновниця DeFi-медіаплатформи The Defiant Каміла Руссо заявила, що є прихильницею Ethereum і учасницею спільноти, але команді потрібно перестати применшувати негатив від користувацького досвіду в L2-екосистемі.
«Якщо ви криптоабориген, це погано. Ба більше, це болісно. Це якщо ви вже користувач криптовалют. Якщо ж ви новачок… це неприйнятно. Просто непридатне», — написала вона.
Експертка зазначила, що Ethereum є мультичейн-системою. Монета, яка зацікавила інвестора, може перебувати в одному ланцюжку, а потрібний застосунок для фармінгу аірдропа — в іншому. Бізнеси на кшталт The Defiant змушені отримувати стейблкоїни від клієнтів на трьох різних протоколах, продовжила приклади Руссо.
«Тож ні, аргумент „просто використовуйте один блокчейн, і все буде гладко“ не є рішенням. Бачення безлічі ланцюжків, що працюють гладко в рамках однієї парасолькової екосистеми — теж не вихід. Досвід має бути гладким у всіх L2 та основній мережі. Інакше це не буде працювати», — зробила вона висновок.
Вона також поставила питанням, чому в очікуванні необхідних у цій сфері технічних рішень не працюють уже наявні на кшталт абстракції акаунта. За її словами, команді варто припинити переконувати себе, що «все не так уже й погано».
«Люди, прихильники Ethereum, не повинні відчувати необхідності виправдовувати недоліки сьогодення. Виправдання сьогодення — природне прагнення, коли відчуваєш себе безсилим побудувати майбутнє. Але ми його будуємо», — відповів Бутерін.
Проблема є, так само як і рішення
Він послався на розділ The Surge («Сплеск») дорожньої карти Ethereum, який детально розібрав у другій частині есе про можливе майбутнє протоколу.
«Однією з основних проблем екосистеми L2 сьогодні є те, що користувачам складно орієнтуватися. Ба більше, найпростіші способи це зробити часто знову порушують питання довіри: централізовані мости, клієнти RPC тощо», — визнав у статті Бутерін.
На його думку, для подолання проблем взаємодії з другим рівнем насамперед необхідно уніфікувати:
- адреси, в яких блокчейн (L1, Optimism, Arbitrum та інші) стане їхньою частиною;
- запити на оплату за допомогою впровадження стандартизованих повідомлень;
- кросчейн-свопи через єдиний протокол;
- легкі клієнти, щоб користувачі могли перевіряти будь-який блокчейн;
- гаманці-сховища ключів.
Серед більш «радикальних» поліпшень він назвав «міст загальних токенів», який забезпечить обмін між L2 без звернення до L1, і синхронне компонування міжмережевих викликів.
«Багато з наведених вище прикладів стикаються зі стандартними дилемами, коли і які шари стандартизувати. Занадто рано — ви ризикуєте закріпити найгірше рішення. Занадто пізно — можете створити непотрібну фрагментацію», — зазначив Бутерін.
У деяких випадках на реалізацію правильного підходу піде «досить багато» років, додав він.
Зрештою Руссо визнала, що у команди Ethereum напрацьовано достатньо рішень для подолання проблеми, є досвід взаємодії, а Бутерін здатний скоординувати роботу.
Ofc the better interoperability is the better Ethereum will be, but even jf Ethereum did not have L2s the same issue would exist…you might want to use an app on Solana or Avalanche or Coinbase chain (which in this hypo would just be its own chain instead of an L2) and you would…
— _gabrielShapir0 (@lex_node) October 28, 2024
«Звісно, що краща взаємодія, то кращим буде Ethereum, але навіть якби не було L2, існувала б та сама проблема: щоб використовувати застосунок на Solana, Avalanche або Base (яка в цьому гіпотетичному випадку була б L1), вам потрібно було б створити міст. Усе виявилося б навіть гірше, якби більшість мереж були першим рівнем», — прокоментував співзасновник MetaLeX Labs Габріел Шапіро.
Нагадаємо, під час конференції Shanghai Blockchain Week 2024 Бутерін назвав відсутність єдиної екосистеми Ethereum однією з головних нагальних проблем.