SEC: що це за установа та чим вона займається?
Крах фондового ринку 1929 був руйнівним для мільйонів інвесторів, і багато хто втратив впевненість у надійності ринку США. У результаті Конгрес провів слухання для виявлення корінних причин проблем та ухвалення рішення про подальші дії. Цей ефект вплинув на появу одного з найвідоміших фінансових регуляторів світу — SEC. Що ж це за установа та чим вона займається?
Конгрес ухвалив Закон про біржі цінних паперів 1934 року.
Основна мета Закону про біржі цінних паперів полягала у забезпеченні двох основних моментів:
Компанії, які пропонують продаж публічних акцій цінних паперів, повинні бути правдивими щодо своєї ділової практики, цінних паперів, які вони продають, і будь-яких ризиків, які можуть принести інвестиції в ці цінні папери.
Приватні особи та компанії, які купують та продають цінні папери, такі як брокери, консультанти та біржі, повинні ставитись до інвесторів чесно та справедливо.
Відповідно до вищезазначеного закону і була створена SEC.
Організація SEC
SEC очолює комісія із п’яти осіб. Президент призначає, а сенат затверджує членів комісії. Крім того, президент призначає одного із членів комісії головою.
Строк повноважень кожного члена комісії становить п’ять років і може бути призначений повторно один раз. Організаційна структура SEC складається з шести підрозділів та 23 офісів.
Відділ корпоративних фінансів
Цей підрозділ стежить за громадськими компаніями та іншими організаціями США, які продають цінні папери. Відстежує вимоги до розкриття інформації, заяв про реєстрацію та регулярних звітів.
Відділ виконання
Відділ відповідає за розслідування та переслідування порушень федерального законодавства про цінні папери. Також він оформлює цивільні заборони, кримінальні звинувачення та адміністративні розгляди проти тих, хто порушив закон.
Відділ інвестиційного менеджменту
Регулює та перевіряє зареєстровані інвестиційні компанії та інвестиційних консультантів, які керують активами приватних осіб чи установ. Підрозділ встановлює правила розкриття інформації, торгової практики, вимог щодо реклами та інших аспектів управління фондами.
Відділ економічного аналізу та аналізу ризиків
Відділ надає економічні консультації щодо нормотворчості, ініціатив з нагляду за ринком, розслідувань та тенденцій галузі. Цей підрозділ також займається виявленням фінансових ризиків, що виникають, і розробкою політики, яка захищає інвесторів і одночасно сприяє економічному зростанню.
Відділ торгівлі та ринків
Цей підрозділ займається брокерами-дилерами, біржами, кліринговими агентствами, саморегулівними організаціями, трансфер-агентами та іншими учасниками фінансових ринків. Воно гарантує, що торгова практика є справедливою та впорядкованою, а інформація про ціни є прозорою.
Відділ іспитів
Контролює зареєстровані організації, такі як брокери-дилери, та пайові інвестиційні фонди, щоб забезпечити дотримання федеральних законів про цінні папери. Він відіграє важливу роль у запобіганні шахрайству та іншій незаконній діяльності.
Основні принципи SEC
З моменту свого створення в 1934 Комісія з цінних паперів і бірж США керується двома основними принципами.
По-перше, це захист інвесторів, який досягається за рахунок розуміння ними ризиків та вигод, пов’язаних із будь-якими інвестиціями, які вони вирішують зробити.
Другий принцип полягає у підтримці справедливої ринкової системи та запобіганні шахрайству, маніпуляціям та іншим шахрайським практикам при угодах з цінними паперами.
Протягом своєї довгої історії SEC враховувала ці цілі при розробці нових правил, що забезпечують захист інвесторів та ефективність ринку.
SEC контролює:
Понад 29 000 зареєстрованих осіб.
Понад 3500 брокерів-дилерів.
24 національні біржі цінних паперів.
102 альтернативні торгові системи.
10 кредитно-рейтингових агенцій.
Сім зареєстрованих клірингових агентств.
33 саморегулівні організації.
Інші зовнішні об’єкти.
За даними SEC, вона контролює близько $115 трлн. цінних паперів, що торгуються на фондових ринках США щорічно.
- Понад 29 000 зареєстрованих осіб.
- Понад 3500 брокерів-дилерів.
- 24 національні біржі цінних паперів.
- 102 альтернативні торгові системи.
- 10 кредитно-рейтингових агенцій.
- Сім зареєстрованих клірингових агентств.
- 33 саморегулівні організації.
- Інші зовнішні об’єкти.
Комісія була причетна до банківської кризи 2008 року
2004 року SEC дозволила інвестиційним банкам збільшити свій фінансовий важіль. Ця зміна призвела до того, що інвестиційні банки стали купувати більше цінних паперів, забезпечених іпотекою, багато з яких складалися із субстандартних іпотечних кредитів. Оскільки прострочення за субстандартними іпотечними кредитами призвели до дефолту, вартість цінних паперів, що належать інвестиційним банкам, різко впала, а кредитне плече, яке вони використали, збільшило ці втрати.
Після кризи 2008 року Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) висунула звинувачення проти десятків фінансових установ.
Вона звинуватила 15 банків та консультантів у приховуванні ризиків, умов та неправильного ціноутворення у забезпечених боргових зобов’язаннях (CDO) та інших складно структурованих продуктах.
Також регулятор звинуватив 20 іпотечних компаній і банків у розкриванні інвесторам, що вводить в оману, інформації про ризики і ризики, пов’язані з іпотекою. Зрештою Комісія з цінних паперів та бірж висунула звинувачення 204 юридичним та фізичним особам, що принесло їм 3,76 мільярда доларів США у вигляді штрафів, повернення боргів та інших грошових виплат.
Зараз SEC розглядає заявки на спотові Біткоїн-ETF і відхиляє їх одну за одною. Голова комісії Гері Генслер зазнає запеклої критики за свої дії.