Ціни на продукти в Україні: які харчі додали в ціні
В Україні за підсумками червня 2024 року річна інфляція прискорилася до 4,8%, максимуму з початку року. За місяць ціни зросли на 2,2% (проти 0,6% за травень, майже вчетверо більше). Різке збільшення інфляції у червні пов’язане із підвищенням тарифів на електроенергію на 63,6%. А серед включених до статистичного звіту продуктів харчування за червень найбільше подорожчали яйця.
У цілому нині продуктова інфляція протягом місяця становила 0,5%, але за рік ціни на продукти навіть трохи впали (-0,1%). Про це свідчать дані Державної служби статистики України.
Ціни на продукти: що змінилося в червні
Загалом продукти харчування за місяць подорожчали на 0,5%. Найбільше у червні зросли ціни на такі продукти:
яйця – “плюс” 15,5% (це подорожчання не “перебило” річне здешевлення продукту, яке все ще становить 22%)
цукор – 3,2% (протягом року однаково подешевшали на 11,5%);
риба та продукти з риби – 1,2% (подорожчання за рік – вже на 6,4%).
Трохи подешевшали у червні лише фрукти та м’ясо з м’ясними продуктами (-0,1%). За рік ці продукти все одно залишаються у списку подорожчаючих: м’ясо – на 0,4%, а фрукти на 11%.
Що ще подорожчало в Україні
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,1%. Як пояснюють у Держстаті, така динаміка пов’язана із подорожчанням тютюнових виробів на 1,7%.
Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 17,4% відбулося головним чином за рахунок підвищення цін на електроенергію на 63,6%, зазначають у статистичному відомстві. А ціни на транспорт зросли на 0,8% переважно через подорожчання проїзду в залізничному пасажирському транспорті на 10,0%.
Нагадаємо, прогноз НБУ передбачає прискорення інфляції до 8,2% за підсумками 2024 року. Це станеться через тиск на ціни, зумовлений зростанням витрат бізнесу на оплату праці, подальшим відновленням споживчого попиту, вичерпанням впливу тимчасових факторів (зокрема, низької порівняльної бази).