Назвали “улюблений” номінал фальшивомонетників
Попри те, що фальшивомонетники стали рідше підробляти гривневі купюри, повністю від цього вони не відмовились. Зокрема, у 2023 році за підсумками 2023 року на 1 млн справжніх купюр припадало близько 2,1 підроблених. Найчастіше шахраї підсовували українцям фальшиві банкноти старого зразка – випущені до 2015 року.
Про це повідомили в НБУ. Там зазначили: “улюбленим” номіналом фальшивомонетників стали 200 грн. На такі банкноти прийшлось:
61% від загальної кількості вилучених підробок;
41% від їхньої загальної суми.
Також у лідерах старі банкноти у 500 грн. Їхня частка склала:
24% від загальної кількості вилучених підробок;
41% від їхньої загальної суми.
Крім того, часто фальшивомонетники підробляли купюри в 100 грн – 8% і 3% відповідно. “Інші вилучені з обігу підроблені банкноти гривні становили лише 7%”, – розповіли в регуляторі.
Підробок поменшало
Водночас, там зазначили: загалом фальшивих гривень в Україні поменшало. Наприклад:
за підсумками 2023 року на 1 млн справжніх купюр гривні припадало близько 2,1 підроблених;
за підсумками 2022 року було близько 2,2 фальшивих банкнот на 1 млн справжніх.
При цьому наголошується: шахраї підробляють банкноти старого зразка через те, що ті гірше захищені. “Нові” ж купюри, навпаки, мають посилену систему захисту.
“Зокрема, високі номінали 100, 200, 500 та 1 000 гривень, які Національний банк увів у обіг у 2015 – 2020 роках. Для захисту цих банкнот, які найчастіше привертають увагу зловмисників, застосовано інноваційні оптично-змінні елементи захисту: громадянам їх легко перевірити, а зловмисникам – надзвичайно складно відтворити”, – розповіли в НБУ.
Долари підробляли також
Серед усіх іноземних валют, які шахраї підсовували українцям у 2023 році, найбільше було доларів. Як розповіли в НБУ, на підроблені долари випало 97% від загальної кількості всіх вилучених підроблених купюр зарубіжної валюти.
Найчастіше ж фальшивомонетники підробляли іноземні банкноти двох номіналів. Зокрема:
100 доларів – 92% від загальної кількості вилучених підроблених купюр;
50 доларів – 7%.
Другою “улюбленою” серед шахраїв іноземною валютою стало євро. Таких підроблених купюр було виявлено 3% від загальної кількості.
Як і з доларами, найчастіше підробляли великі номінали. Зокрема:
50 євро – 39% від загальної кількості вилучених підроблених банкнот;
200 євро – 30%.