Економіка України в 2024 – 2026 роках: прогноз НБУ

У 2023 році економіка повернулася до зростання, відновлення триватиме й у наступні роки.

5950_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

Про це йдеться в Інфляційному звіті Націаонального банку України.

Економіка відновлювалася впродовж усього минулого року завдяки високій адаптивності бізнесу та населення до умов війни та м’якій фіскальній політиці, що підтримувалася масштабним міжнародним фінансуванням. У IV кварталі зростання реального ВВП перевищило очікування передусім за рахунок вищих врожаїв пізніх культур і розбудови альтернативних експортних шляхів.

Це стало підставою і для поліпшення оцінки зростання реального ВВП загалом за 2023 рік — до 5.7%.

Попри війну, економічне зростання триватиме й надалі. У 2024 році реальний ВВП зросте на 3.6% передусім завдяки збереженню високих бюджетних витрат на тлі очікуваних обсягів міжнародної допомоги на достатньому рівні. Однак темпи очікуваних обсягів міжнародної допомоги на достатньому рівні. Проте темпи економічного зростання будуть нижчими, ніж минулого року, у зв’язку з очікуваним зменшенням врожаїв та посиленням диспропорцій на ринку праці в умовах війни.

У 2025−2026 роках зростання економіки пришвидшиться до 4−6% на рік завдяки зниженню безпекових ризиків, що є основним припущенням прогнозу НБУ, поліпшенню споживчих та інвестиційних настроїв, упровадженню євроінтеграційних реформ. У післявоєнний час м’яка фіскальна політика й надалі підтримуватиме економіку, водночас дефіцит бюджету суттєво скоротиться завдяки зміцненню внутрішньої ресурсної бази.

Міжнародна фінансова підтримка України зберігатиметься, хоча й у менших обсягах. Це дасть змогу утримувати міжнародні резерви на високому рівні та забезпечувати курсову стійкість.

Економічне відновлення триває, хоча цього року воно буде стриманим через все ще високі безпекові ризики та вичерпання ефектів надсприятливих погодних умов.

У IV кварталі реальний ВВП, за оцінками НБУ, зріс на 6.5% р/р, а загалом за 2023 рік — на 5.7%. Зростання відновилося за переважною більшістю видів економічної діяльності. Відновлення було швидшим, ніж передбачав попередній прогноз НБУ.

Цьому сприяли передусім більші врожаї пізніх культур, а також вища стійкість населення та бізнесу до кризових умов.

Нагадаємо, у січні бізнес погіршив оцінки поточних результатів та перспектив своєї діяльності. Оцінки щодо зайнятості погіршилися. Керівники підприємств усіх секторів очікували на скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше — в секторі будівництва.
Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця. У січні 2024 року ІОДА знизився до 41.0 з 45.7 у грудні 2023 року.

Негативні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва збереглися, щодо залишків готової продукції – посилилися.

Думки експертів

Незважаючи на повномасштабну агресію рф, українська економіка адаптувалася до реалій воєнного стану та показує позитивну динаміку. За оцінками уряду, зростання ВВП за січень-листопад 2023 р. +5,5%. Наступного року прогноз становить +4,6%. Про це повідомили УСПП.

Проте затяжна війна збільшує потребу невідкладного пошуку ресурсів на оборону та відбудову. Україна надалі критично залежить від підтримки партнерів, зокрема для фінансування поточних бюджетних потреб. Необхідний обсяг зовнішньої фінансової підтримки на 2024 рік становить близько 40 млрд дол.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *