В Україні встановлено рекорд купівлі валюти населенням
Також рекорд встановлено в обсягах придбаної валюти населенням.
Українські банки у 2023 році ввезли до України рекордний з 2014 року обсяг іноземної валюти, еквівалентний 9,5 мільярдам доларів. Для порівняння, ще у 2022 році цей показник складав 5,9 млрд дол., про що свідчать дані Національного банку України.
Найбільше валюти в Україну було завезено у грудні – 1,3 млрд дол., що у місячному вимірі також є рекордним показником з січня 2014 року (тоді український валютний ринок поповнила валюта в еквіваленті 12,4 млрд дол.)
Як пояснив фінансовий аналітик Олексій Кущ, рекордні показники були досягнуті за рахунок послаблення валютних обмежень Нацбанком.
“Очевидно, і рекордні обсяги ввезення валюти, і її купівлі населенням у грудні пов’язані з тим, що з першого числа Нацбанк зняв усі обмеження банків та обмінників на продаж валюти. Відповідно, населення цим скористалося. Додатковим фактором був сезонний – в останній місяць року українці отримують найбільші доходи, і традиційно частину з них переводять у валюту”, – зазначає експерт.
За даними НБУ, за результатами 2023 року українці придбали у фінустановах 4,8 мільярдів доларів, з яких лише за грудень – понад 1 мільярд, що є найвищим показником за останні 11 років.
“В нас зараз особлива ситуація – йде війна. Людям фактично нема куди інвестувати. Раніше таким напрямком був ринок нерухомості, однак зараз він знаходиться у глибокій кризі. Таким чином, у населення є тільки один спосіб збереження своїх заощаджень – це перевід гривні у долар та зберігання їх “під матрасом”. А звідки к нам надходять долари? З-за кордону. В цьому і є причина завезення рекордного обсягу готівкової валюти”, – пояснює член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.