Уряд та Верховна Рада планують забрати у місцевих бюджетів податок на доходи фізосіб, який сплачують військові зі своїх зарплат. Це понад 90 млрд грн у 2024-му. Деякі міста, наприклад, фактично прифронтовий Миколаїв, можуть втратити половину доходів. Чому уряд хоче перенаправити ці гроші у центральний бюджет, як пропонує компенсувати втрати містам і що про це думає місцева влада?
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Місцеві бюджети готуються до втрати десятків мільярдів гривень надходжень, які вони отримують від податку на доходи фізичних осіб. Ймовірно, вже з жовтня значна частина цього податку, що генерується з зарплат військових, надходитиме напряму до центрального бюджету.
Йдеться про 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного, уточнив напередодні премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Відповідний урядовий законопроєкт уже поданий до Верховної Ради.
«Щодо нього є заперечення, особливо серед мажоритарних нардепів, але треба з ними працювати, – зазначає голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев. – Армія повинна фінансуватися за рахунок державного, а не місцевих бюджетів».
Це дійсно болючий удар для місцевого самоуправління, яке стало звикати до суттєвих надходжень саме від військового ПДФО. Для деяких громад ця втрата буде критичною. Наприклад, у Миколаєві ПДФО з зарплат військових генерує 46% доходів бюджету, розповідає мер міста Олександр Сєнкевич. «Без цих грошей нам не вистачатиме коштів на зарплати, комунальні послуги, обслуговування міста», – каже він.
Для таких випадків уряд планує запровадити наступного року додаткову дотацію для міст і громад, де військовий ПДФО є бюджетоутворюючим податком.
Та чи достатньо цього, щоб вирішити фінансові суперечності між центральною та місцевою владою?
Чому держава хоче забрати у міст ПДФО та як компенсуватимуть
За час повномасштабного вторгнення доходи місцевих бюджетів від військового ПДФО збільшились у вісім разів: 96 млрд грн у 2023-му проти 12 млрд грн у 2021 році, написав у Telegram Шмигаль, коментуючи ідею перенаправити ці кошти у центральний бюджет. «Зростання відбувається виключно тому, що держава збільшує видатки на сектор оборони та зарплати військових», – пояснює він.
З серпня минулого року Мінфін не публікує деталізованої статистики стосовно надходжень місцевих бюджетів, включно з військовим ПДФО. Загальна частка цього податку у доходах на регіональному рівні дійсно зросла, щоправда не так радикально: з 62% у січні–липні 2021-го до 68% у аналогічному періоді 2023 року.