18 липня на сайтах СБУ та БЕБ зʼявились повідомлення про схему столичного банку, який підозрюють у «відмиванні» 5 млрд грн для онлайн-казино. Топменеджменту та співласниці банку повідомили підозру, написало в релізі БЕБ. Йдеться про Айбокс Банк, повідомили Forbes два співрозмовники: у правоохоронних органах та у одній з держструктур. Співрозмовники попросили не вказувати їхніх прізвищ та назв установ, які вони представляють, через відсутність повноважень давати офіційні коментарі з цього приводу. Пресслужба банку заявила, що їхнім посадовцям підозри не вручали.
Раніше Forbes розповідав велику історію про те, як Альона Шевцова, 35, у минулому – Дегрік, вивела Айбокс Банк у топ-10 прибуткових українських фінустанов у 2022-му. Чому це не зовсім історія бізнес успіху — читайте в фічері Forbes
7 березня НБУ відкликав ліцензію Айбокс Банку за численні порушення правил фінансового моніторингу. Цьому передувало розслідування СБУ та Бюро економічної безпеки про те, що банк міг отримувати понад 2,5 млрд грн тіньового прибутку на рік від співпраці з гральним бізнесом.
Шевцова відмовилася давати коментарі Forbes для цієї статті, аргументуючи тим, що це може нашкодити судовим процесам. Разом з партнерами по «Айбоксу» вони заперечують звинувачення регулятора та правоохоронців і готують позови проти держави.
Учасники фінансового ринку, які знають Шевцову, описують її як надамбітну підприємицю, що добре знається на транзакційному бізнесі. Справа «Айбоксу» далека від завершення. Forbes поговорив з людьми, близькими до підприємиці та її бізнесу, працівниками Національного банку і правоохоронних органів, фінансистами. Через чутливість теми жоден з більш як 10 співрозмовників не захотів, щоби його ім’я згадувалось у цьому матеріалі.
Як Шевцова пройшла шлях від трейдерки, що торгувала українськими акціями, до фінансистки, яка контролювала значну частину платіжного ринку країни?
Чотири Leo
Альона Дегрік (змінила прізвище в середині 2010-х) народилася в Одесі в сім’ї педагога та військового. 20-річна Дегрік починала кар’єру в інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепи у 2007-му. Мазепа згадує ті часи як золоті, «мільйонні угоди укладалися прямо у ресторанах». Дотичність до великих грошей та бізнес-контакти могли сформувати Дегрік як амбітну бізнес-леді, вважає співрозмовник із Concorde Capital.
У 2008-му Дегрік перейшла в проєкт Phoenix Capital вихідця з Concorde Олександра Омельчука, але її трейдерська кар’єра закінчилася за кілька місяців після початку світової фінансової кризи. Незабаром Дегрік заснувала свою першу компанію – юрфірму LeoPartners. Приставка Leo – відсилка до імені первістка Дегрік, якого звуть Лев. Зараз у неї четверо дітей.
У 2010-му підприємиця створила фінкомпанію LeoGaming. Дещо пізніше – платіжну систему LeoGaming Pay. Наглядову раду цієї компанії очолювали експрезидент Віктор Ющенко та колишній СЕО Укрексімбанку Віктор Капустін. Останній є акціонером Leo (9%). Співвласниками компанії є партнери «Альта-Капітал» Вадим Гордієвський та Юрій Каплун. У них 11,5% та 20,5% відповідно.
LeoGaming спеціалізувався на обслуговуванні платежів у відеоіграх. Привабила відсутність конкурентів, розповідає один з менеджерів компанії.
Одним з найбільших клієнтів стала білоруська студія Wargaming, відома грою World of Tanks. LeoGaming також отримала угоди на проведення платежів і для інших популярних ігор: Dota 2, League of Legends, Valorant. У 2015-му в інтерв’ю AIN Дегрік оцінювала український ринок внутрішньоігрових платежів у $30–40 млн на рік, а потенційну авдиторію – у 4 млн гравців.
У 2021-му компанія створила кіберспортивну команду LeoGaming. Після ліквідації Айбокс Банку та відкликання ліцензії у платіжної системи Leo команда оголосила, що змінює назву на L&G.