Конкурс на голову АРМА перетворюється на американські гірки. Спочатку проти переможниці Олени Думи виступили антикорупційні структури та закликали Кабмін відмовитися від її призначення. Потім член журі, який голосував за неї, відкликав свій голос. Але Кабмін проігнорував це і все одно призначив Думу. Що відбувається у найбільшому державному холдингу і чи чекати його реформи?
Forbes Ukraine збирає номінантів до нового списку «30 до 30». Ви можете запропонувати кандидатів у список 2023 року за цим посиланням.
30 червня Кабмін призначив держпосадовицю з 20-річним досвідом Олену Думу, 42, очільницею АРМА, кажуть два співрозмовники Forbes в антикорупційних організаціях. Про це у своєму Telegram також написав нардеп від фінансового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк. Проти призначення Думи виступали Transparency International Ukraine, Центр протидії корупції та StateWatch, також свій голос відкликав один із членів виборчої комісії Дмитро Остапенко. «Комісія мала розглянути моє звернення 4 липня та прийняти рішення, але вочевидь Кабмін на це не зважив», – каже Остапенко.
За два дні до цього конкурсна комісія призначила Думу новою директоркою Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). Втім одразу після завершення конкурсу антикорупційні організації Transparency International Ukraine, Центр протидії корупції та StateWatch виступили з різкою критикою Думи та закликали Кабінет міністрів не призначати її на посаду. А 30 червня свій голос за неї відкликав один із членів комісії, адвокат Дмитро Остапенко. Проте Кабмін вирішив не чекати повторного голосування і призначив Думу керувати АРМА.
Скандальний відбір постійного керівника АРМА відбувається у момент, коли майбутнє самого агентства залишається невизначеним. До кінця липня мають зʼявитися попередні висновки аудиту АРМА, який проводять міжнародні партнери України. Від його результатів залежить, чи збереже нинішні функції орган, що акумулює в собі конфісковані та арештовані активи росіян і колаборантів, чи його суттєво реформують або навіть ліквідують.
Фігура нового директора АРМА і його доброчесність та ефективність також гратиме роль у майбутньому АРМА, кажуть співрозмовники Forbes у парламенті та антикорупційних органах.
Чому відбір завершився скандалом та що з АРМА відбуватиметься далі?
Навіщо АРМА обирають керівника та чому конкурс провалився
З 2021 року АРМА, створене у 2016-му для пошуку активів експрезидента Януковича та його оточення, не має постійного керівника. У липні 2021-го тогочасний директор агентства Віталій Сигидин та його заступник отримали підозру у заволодінні $400 000, що перебували в управлінні АРМА. Відтоді структуру очолює виконувач обовʼязків Дмитро Жоравович.
Перша спроба обрати постійного очільника АРМА провалилася: у серпні 2022-го жоден з конкурсантів не зміг набрати понад три голоси журі за необхідних шести.
Нинішній конкурс відбувався інакше: переможниця Дума набрала шість балів, з різницею в один голос обійшовши старшого детектива НАБУ Сергія Рокуня. Чинний очільник Жоравович брав участь в обох відборах, але набирав незначну частку голосів комісії.