Афери у стилі банку «Альянс», як у держави крадуть мільярди: журналістське розслідування
Олігарх Дмитро Фірташ знаходиться під санкціями РНБО та вже багато років переховується у Відні, проте пов’язаний з ним банк «Альянс» продовжує працювати в Україні. Подробиці діяльності банку «Альянс» та скандали навколо нього викладені в журналістському розслідуванні телеканалу Апостроф ТВ.
На думку авторів розслідування, банк «Альянс» створювався для обслуговування діяльності та інтересів фінансово-промислової імперії Дмитра Фірташа – DF Group.
«Існують підстави вважати, що будував свою імперію Д.Фірташ на гроші і на користь рф. У 2014 році Reuters опублікувало розслідування про те, як російський Газпромбанк відкрив кредитну лінію Фірташу на 11 млрд дол. За ці гроші бізнесмен придбав “Азот” (Сєвєродонецьк), “Азот” (Черкаси), “Рівнеазот”, морський порт “Ніка тера”, “Надра банк”, концерн “Стирол”», – зазначає ЗМІ.
Попри те, що в 2015 р. банк «Альянс» було продано Олександру Сосісу, на думку Апострофа, той став лише номінальним власником, фактично банк продовжував працювати на структури Фірташа. Генпрокуратура підозрює, що банк “Альянс” допоміг структурам Фірташа вкрасти у Нафтогазу понад 4 млрд грн у 2017-2018 рр. Про це йдеться у матеріалах кримінального провадження.
У 2019 році НБУ оштрафував “Альянс” на 2,6 млн грн
“Зокрема, регулятором виявлено факти здійснення у період з 03.08.2017 до 26.06.2018 купівлі-продажу одних і тих же облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) на загальну суму понад 2,5 млрд грн, за результатами яких 16 фізичних осіб – клієнтів банку (далі – Клієнти) отримали штучний прибуток від відчуження цінних паперів у розмірі 57,7 млн грн. Характер та наслідки зазначених фінансових операцій дають підстави вважати, що метою здійснення цих фінансових операцій може бути легалізація кримінальних доходів, конвертація (переведення) безготівкових коштів у готівку”, – повідомляє НБУ.
В результаті, за даними НБУ, майже 98 % (56,4 млн грн) із зазначених 57,7 млн грн прибутку в подальшому були отримані клієнтами у готівковій формі у касі банку. Серед цих клієнтів були:
- близька особою національного публічного діяча (далі – ПЕП);
- народний депутат України 7-го скликання;
- помічник-консультант народного депутата України 8-го скликання;
- особа, яка має у власності нерухомість, частиною якої за інформацією з публічних джерел, безоплатно користується ПЕП;
- окремі працівники АТ “БАНК АЛЬЯНС”.
“Подібні операції на ринку цінних паперів описані у Типології легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення у 2015 році”, – зазначає НБУ.
Правоохоронні органи давно спостерігають за роботою банку “Альянс”. Ще у 2014 році СБУ підозрювала, що у банку працює конвертаційний центр з оборотом до 600 млн грн. Як заявив тодішній очільник СБУ валентин Наливайченко, під час обшуку серед вилученого були печатки підприємств з “ЛДНР”, через які могло відбуватись фінансування тероризму. Але тоді справа далі обшуку не пішла.
“У 2019-2020 рр. банк “Альянс” займався виведенням з України платіжною системою Global money більше 6,5 млрд грн (260 млн дол.). Банк тоді підозрювали у фінансуванні російських терористів на Донбасі. Але слідство не призвело до жодних результатів”, – зазначає Апостроф.
Ще одним джерелом прибутку були програми для аграрного бізнесу, які банк активно просував останні роки. В 2021 році банк пропонував аграріям кредити під купівлю добрив, але у виключно визначених банком компаніях-постачальників.
“Названа банком компанія-постачальник – «Евотерра Трейд» виявилась фирмою-одноденкою та договір щодо поставки добрив не виконала. При цьому компанія не мала жодних активів – стягнути з неї гроші за непоставлені добрива було неможливо. В результаті аграрії – отримувачі банківського кредиту, опинялись і без добрив, і з величезними боргами перед банком «Альянc», та ще й із заставленою технікою”, – йдеться у розслідуванні.
Як зазначає “Апостроф”, керівництво банку видало цій же компанії «Евотерра Трейд», яка була створена ледь не за місяць до укладання договору та пов’язана з засновниками банку “Альянс”, кредит у розмірі 10 млн доларів. Цей кредит, за даними Апострофу, так і залишився не повернутим.
“Тож, шахрайська оборудка дозволяла не лише заволодіти коштами сільськогосподарських підприємств України, але й виводити гроші з банку через незабезпечені кредити для пов’язаної з банком компанії», – говорять журналісти.
В українських судах розглядають багато справ, в яких фігурує банк «Альянс». Серед них справи, за якими мільярдні збитки від діяльності банку «Альянс» роками не може відшкодувати ключове підприємство державного енергетичного сектору – НЕК «Укренерго». Банк «Альянс» також має непогашені борги за банківськими гарантіями на 2 млрд дол перед НАК «Нафтогаз».
“Щодо виведення коштів, то банк неодноразово був помічений в подобних операціях, зокрема і з державними компаніями, коли виступав гарантом певних операцій, а підрядники потім знакали з коштами”, – зазначає економіст Юрій Гаврилечко.
Як зазначають автори розслідування, наразі банк “Альянс” має непогашені гарантії перед державними компаніями на суму 3,2 млрд грн.
“Банк “Альянс” мабуть не хоче виконувати свої прямі зобов’язання з гарантування. За експертними оцінками, наразі у банка настільки складна фінансова ситуація, що тримається він на плаву виключно завдяки тому самому рефінансу НБУ. Саме тому робиться все для затягування судових справ. Замість законних 60 днів розгляду, справа з січня переноситься на липень. Суд умисно йде на затягування розгляду”, – зазначив юрист Олексій Буряченко.
ЗМІ наголошує, що затягування судових справ дає банку можливість й надалі використовувати гроші держави та вкладників. І тільки від ефективності роботи Нацбанку та правоохоронних органів залежить розмір шкоди, нанесений бізнесу й державі.