Як Ірина Погодіна побудувала велику мережу перукарень Експрес Стрижка. Історія від Forbes

Forbes Ukraine запустив новий проєкт Next250 – список компаній малого та середнього бізнесу, які визначатимуть економічний розвиток України. Ми розшукували підприємців з понад 1000 заявок. Остаточний список 250 компаній вийде у липневому номері журналу Forbes і на сайті Forbes.ua 26-28 червня. Пропонуємо вам історію учасника Next250 – міжнародну мережу недорогих перукарень «Експрес Стрижка»

Forbes Ukraine збирає номінантів до нового списку «30 до 30». Ви можете запропонувати кандидатів у список 2023 року за цим посиланням.

Ірина Погодіна – понад 20 років у перукарському бізнесі. Розвиваючи класичну мережу салонів, зрозуміла, що більшість клієнтів хочуть постригтись швидко та якісно, а не чекати в черзі або записуватися заздалегідь. Так зʼявилася «Експрес Стрижка» – перукарня, де пропонували лише стрижку, а замість адміністратора встановлений спеціальний платіжний термінал.

Згодом до послуг додали укладку та фарбування, але базова послуга досі генерує 98% виторгу. «Ми заробляємо не на великій вартості послуг, а на кількості. Всі наші салони знаходяться в трафікових місцях», – розповідає керівник франчайзингового департаменту Олександр Дзус.

Надихнувшись прикладом McDonalds, Погодіна вирішила масштабуватись завдяки франшизі. Вийшло непогано. За десять років мережа виросла до 156 салонів, 121 з них належить франчайзі. Виторг у 2022 році – 283 млн грн.

В компанії не продають франшизу, якщо не мають впевненості, що партнери зможуть успішно управляти бізнесом. «Наявність достатньої кількості грошей не гарантує, що ви зможете придбати нашу франшизу», – каже Дзус. Навіщо така прискіпливість? Компанія Погодіної розвиває спільноту партнерів, для яких проводять збори та майстермайнди з відомими спікерами. Завдяки цьому франчайзі будують власні мережі «Експрес Стрижка» і вже мають по 5-10 салонів. За десять років в Україні через фінансові причини закрились тільки 3% партнерських точок, каже Дзус.

«Віднайдена Погодіною модель франчайзингу в індустрії краси утворила нову підгалузь, якої раніше не існувало ані в Україні, ані в Європі – дешево, швидко та якісно», – говорить голова директорату асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос. У цієї концепції, за словами Кривоноса, вже зʼявилися клони навіть у суміжних галузях – нігті, колорбари. Це показник визнання моделі ринком, додає він.

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 1

Мережа «Експрес Стрижка»

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 2

Мережа «Експрес Стрижка»

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 3

«Ми заробляємо не на великій вартості послуг, а на кількості. Всі наші салони знаходяться в трафікових місцях», — розповідає керівник франчайзингового департаменту Олександр Дзус.

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 4

Мережа «Експрес Стрижка»

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 5

Мережа «Експрес Стрижка»

Як побудувати міжнародну мережу з півтори сотні недорогих перукарень. Бізнес-історія Forbes Next250 – компанії «Експрес Стрижка» /Фото 6

Ще одне доленосне рішення Погодіної – експансія. «Ще у 2014 році я зрозуміла, що потрібно масштабуватись за межі пострадянського простору, куди Росія точно не дотягнеться», – розповідала в інтервʼю виданню «Телеграф» Ірина Погодіна, яка зараз живе в Польщі.

Понад пів сотні перукарень під вивіскою Haircut Express, які працюють у Польщі, Чехії, Німеччині та Казахстані, генерують 45% виторгу компанії. Щоб стати ефективними в перших закордонних салонах довелось дослідити менталітет польського народу, говорила Погодіна «Телеграфу». «Виявляється, полякам не потрібно швидко. Вони люблять порядок, запис тощо, – казала вона. – Наша перевага – швидкість – для них не важлива». У Польщі Haircut Express, за словами Погодіної, перетворилась на сімейну мережу, яка працює без запису, сім днів на тиждень.

з особистого архіву

«Ми заробляємо не на великій вартості послуг, а на кількості. Всі наші салони знаходяться в трафікових місцях», – розповідає керівник франчайзингового департаменту Олександр Дзус. Фото з особистого архіву

Щоб виявити локальні потреби та адаптувати бізнес-модель, Погодіна спочатку відкриває на нових ринках власні салони. Вже потім – франшизи. Війна пригальмувала розвиток мережі: протягом 2022 року відкрито лише 10 нових салонів. Але у 2023-му підприємиця надолужує згаяне – тільки в червні 2023 року починають роботу 6 нових перукарень.

Що допомагає «Експрес Стрижкам» утримувати операційну ефективність? Власне програмне забезпечення компанії вміє рахувати заробітну плату майстрам, контролює їхнє перебування в салоні, комунікує з клієнтами, проводить програму лояльності. ІТ-система дозволяє власникам салонів витрачати лише 5-7 днів на місяць на якісне управління бізнесом. «Ми локомотив змін у нашому сегменті. Наша компанія створює інновації, котрі потім намагається повторювати ринок», – вважає Дзус.

Яка наступна зупинка цього локомотиву Погодіної? Збільшити мережу до 1500 точок протягом 10 років, каже Дзус.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *