29 червня Forbes Ukraine проводить великий «Форум підприємців» на якому буде понад 30 спікерів, серед яких засновники «Нової пошти», monobank, Genesis. Один зі спікерів — луцький підприємець Петро Пилипюк, який виростив з компанії «Модерн‑Експо» найбільшого і найефективнішого в Європі виробника торговельного обладнання. Нижче — матеріал про підприємницький хист Пилипюка. Хочете послухати його бізнес-поради вживу? Купуйте квиток на «Форум підприємців від Forbes».
Наприкінці серпня 2022 року Петро Пилипюк, 52, чекав на новину, яка могла б виправити всі негативні наслідки війни для його бізнесу. Луцька компанія «Модерн‑Експо», заснована Пилипюком і Богданом Лукасіком, дійшла до фіналу у $100‑мільйонному тендері на постачання й обслуговування поштоматів для одного з лідерів світової роздрібної торгівлі.
Пилипюк майже рік боровся за це замовлення: в Луцьку під майбутній проєкт уже побудували окремий корпус та розробили прототип поштомата, який мав кращі характеристики, ніж у конкурента із тендера. Щоб диверсифікувати воєнні ризики, компанія перенесла частину виробництва в польський Люблін і дозамовила обладнання. Не знадобилося.
«Клієнт вирішив продовжити співпрацювати з чинним китайським постачальником», – каже Пилипюк. Головною причиною програшу «Модерн‑Експо» він називає повномасштабну війну в Україні. Додає, що китайці все ж таки запропонували нижчу ціну.
«Модерн‑Експо» – безперечний лідер серед виробників поштоматів в Україні й найбільший виробник навіть у Європі, стверджує Пилипюк. Допомогла співпраця з «Новою Поштою» (НП), яка оперує третьою за розмірами мережею поштоматів у Європі. У НП 13 500 поштоматів – частка вироблених «Модерн‑Експо», за словами співзасновника НП Вячеслава Климова, перевищує 90%.
Але «Модерн‑Експо» – це не тільки поштомати, компанія випускає понад 8000 найменувань торговельного обладнання і входить до топ-5 європейських лідерів у цьому сегменті. Дохід у $170 млн за минулий рік дозволяє «Модерн‑Експо» бути у п’ятірці найбільших машинобудівних виробників України.
Пилипюк побудував ефективний і прибутковий бізнес. За його словами, маржинальність від 6 до 20% – залежно від сегмента. «Це приклад великого українського бізнесу не на сировинних джерелах, а на створенні технологічного продукту», – каже партнер, керівник департаментів консалтингу та управління ризиками Delloite в Україні Єгор Григоренко.
Війна істотно вплинула на бізнес‑показники «Модерн‑Експо»: замість запланованого зростання на 30% виторг упав на 22%. Пилипюк уже знає, як надолужити втрачене.
…
Стартовий капітал Петро Пилипюк – син сільського механізатора і працівниці пошти – заробив у середині 1990‑х на спільному із братом Віктором бізнесі: постачали торговельне обладнання для луцьких кіосків і магазинів. Трохи пізніше у підвалі на 70 кв. м організували напівкустарне виготовлення торговельного обладнання.
Там у молодого підприємця відбулася визначальна зустріч. Польський бізнесмен Богдан Лукасік, у якого був шоурум у Любліні, приїхав на луцьку фірму Пилипюків замовити скляні торговельні вітрини.
У 1997‑му старший брат вийшов із сімейного бізнесу і заснував власну мережу фотолабораторій. Петро, який шукав можливості для розширення в Європі, запропонував Лукасіку обʼєднатись. Останній теж думав про власне виробництво і сприйняв ідею із захватом. Стартовий капітал українсько‑польської компанії «Модерн‑Експо» становив $120 000, внесок Пилипюка був $70 000.
Лукасік, якому зараз 51 рік, був старшим партнером і ментором для Пилипюка, розповідає Григоренко. Польський партнер одразу наголошував, що треба будувати системний бізнес, узявши на себе інвестиції і розвиток збуту в Польщі. За Пилипюком закріпилась організація виробництва в Україні.
На початку нульових «Модерн‑Експо» ледве встигала за темпами розбудови мереж супермаркетів – усі потребували обладнання. «Замовлень було вдосталь, але відчувався брак потужностей у субпідрядників», – пригадує Пилипюк.
Тоді ж партнери орендували й переобладнали недобудований за радянських часів завод «Іскра». «Нам дісталася частина, не введена в експлуатацію – фактично голі стіни», – згадує бізнесмен. На закупівлю обладнання залучили $500 000 у польському банку PKO, ще $300 000 отримали у 2002 році під заставу частини виробництва і власної нерухомості. «Вже за рік подвоїли потужності», – каже Пилипюк.
Бізнес стрімко зростав – переважно на українських замовленнях. Змінились і взаємини партнерів. Поступово провідна роль закріпилася за Пилипюком, каже Григоренко. Нині Пилипюку, який займається операційним управлінням і стратегією «Модерн‑Експо», належить 55% групи, у польського співзасновника Богдана Лукасіка – 45%. Між партнерами існує домовленість: один із них не може продати свою частку без згоди іншого.
Основна роль Пилипюка – робити захоплюючі проєкти, каже Андрій Хір, який відповідає в групі за індустріальний дизайн і маркетинг. Лукасіка Хір називає «справжнім технократом, який допомагає раціоналізувати й систематизувати бізнес».
У середині нульових у Пилипюка відбулася ще одна віхова зустріч, яка визначила на роки долю «Модерн‑Експо». Цього разу – із книгою «Дао Toyota» Джефрі Лайкера.