Ненсі Вайтмен виростила компанію Wana Brands, яка виробляє харчові продукти, зокрема з марихуаною. Все – завдяки сміливій національній стратегії. А потім продала її за чималі гроші саме перед тим, як канабісові акції посипалися.
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Трохи більше ніж за 10 років Ненсі Вайтмен, 64, яку у 2017-му назвали «королевою легальної травички», створила один із найуспішніших брендів в індустрії канабісу. Її імʼя тоді було ще не таке упізнаване, але тихо та методично вона зробила з Wana одну з найбільших компаній у світі, яка виробляє смаколики з канабісом.
Виторг Wana Brands за 2022 рік склав $115 млн. До жовтня 2021-го Вайтмен була одноосібною власницею компанії, але вирішила продати Wana Brands за оцінки $350 млн канабісовому важковаговику Canopy Growth Corporation. Це зробило її однією з найбагатших підприємиць у легальній конопляній індустрії на $26 млрд.
Canopy знаходиться в Канаді, де канабіс легальний по всій країні, але її акції котируються на біржі в США. Це означає, що угода не може бути закритою доти, доки марихуана є незаконною на федеральному рівні. Canopy планує створити компанію в США, щоб швидше закрити угоду щодо Wana та інших схожих компаній, але Вайтмен не отримала всю суму від продажу компанії.
Сама угода є унікальною: Вайтмен переконала Canopy купити можливість придбати Wana. Canopy заплатила підприємиці $297,5 млн готівкою за 85% компанії, а решту 15% жінка передасть після закриття угоди.
Після податків, значних виплат працівникам і $50 млн пожертви її власній неприбутковій організації, за оцінкою Forbes, статки Вайтмен становлять $225 млн. Цього їй вистачило, щоб дебютувати в цьогорічному рейтингу найуспішніших американських бізнесвумен.
«Вона переможниця, – каже канабісова інвесторка Емілі Паксіа, яка стала співзасновницею гедж-фонду Poseidon, але не вкладала гроші у Wana. – Вона зробила один із найкращих виходів в індустрії ще і як індивідуальна власниця. Це було непросто, але їй вдалося».
Wana – не найяскравіший бренд і не улюблениця медіа, як її конкуренти Wyld чи Kiva, але вона надійна «робоча конячка» на своєму ринку.
«Ми не надто переймаємося своєю крутістю, – каже Вайтмен. – Нас цікавить ефективність та інноваційність».
За даними провайдера даних Headset, їжа з канабісом – це 13% легального ринку марихуани, а минулого року продажі цієї категорії товарів склали близько $3,4 млрд. У рідному штаті Колорадо Wana є другим найпопулярнішим брендом їжі з канабісом, що поступається першістю лише Wyld.
Компанії Вайтмен належить приблизно 26% колорадського ринку, а роздрібні продажі досягли $61 млн у 2022-му (Wana продає гуртом, тому її виторг у Колорадо був близько $30 млн).
Загалом Wana і її ліцензіати виробляють майже 100 млн жуйчиків із канабісом на рік.
Хоча Kiva та Wyld є більшими брендами в категорії продажів, Wana – найпоширеніший бренд. Її товари можна знайти в 15 американських штатах, Пуерто-Рико і в 10 канадських провінціях.
Не такий вже й сороміцький бізнес
Вайтмен не планувала стати потужним гравцем канабісової індустрії. Вона народилася у Чикаго, отримала диплом бакалавра ділового адміністрування в Університеті Массачусетсу. Вже на початку 1990-х жила в Бостоні й працювала віцепрезиденткою з маркетингу в страховій компанії Paul Revere.
Разом із сімʼєю Вайтмен переїхала до Боулдер, Колорадо, у 1996-му, де заснувала власну консалтингову фірму, яка допомагала в питаннях маркетингу таким компаніям, як MSN (Microsoft).