НБУ підвищив облікову ставку
Національний банк України (НБУ) підвищив облікову ставку з 13% до 13,5%, незважаючи на плани не змінювати її до літа-2025. Це перше підвищення “обліковки” з червня 2022 року. Причиною посилення монетарної політики НБУ стало зростання інфляції до двозначного рівня з перевищенням прогнозів – 11,2% у річному обчисленні станом на листопад при “плані” 9,7% на кінець 2024-го.
Рішення про новий рівень облікової ставки набуде чинності з 13 грудня, повідомляє пресслужба НБУ. “В останні місяці інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ. У листопаді – до 11,2% рік до року. Зростання цін значною мірою зумовлювалося наслідками найгірших урожаїв, що, однак, є тимчасовим фактором, вплив якого згодом вичерпається. Водночас, посилився і фундаментальний інфляційний тиск”, – пояснили в регуляторі.
У Нацбанку також зазначають, що і наступні місяці інфляція, ймовірно, зростатиме. Проте загалом у 2025 році очікується її уповільнення та подальший рух до цілі 5%.
“Цьому, зокрема, сприятимуть заходи НБУ щодо монетарної політики та підтримки стійкості валютного ринку… Національний банк бачить необхідність посилення процентної політики для розвороту інфляційного тренду та приведення інфляції до цілі 5% на горизонті політики. Підвищення облікової ставки сприятиме збереженню контрольованості інфляційних очікувань та підтримає реальну прибутковість гривневих інструментів. Це підживить інтерес до термінових гривневих заощаджень (депозитів. – Ред.) та сприятиме зниженню тиску на курс та ціни”, – упевнені в НБУ.
До нинішнього підвищення НБУ 7 разів поспіль знижував “обліковку”. Перший раз це сталося наприкінці липня-2024 (з 25 до 22%), після – у вересні (до 20%), наприкінці жовтня (до 16%), потім із 15 грудня-2023 (до 15%), у березні -2024 (до 14,5%), а після у квітні-2024 (до 13,5%) та в червні-2024 (до 13%).
При цьому нинішнє підвищення облікової ставки може стати не останнім. Нацбанк не виключає, що “у разі збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань” продовжить посилення відсоткової політики.