В Україні вже з жовтня зростуть ціни на їжу: що здорожчає найбільше
Юрій Дученко зазначив, що ціни на хліб можуть переглянути через подорожчання сировини.
В Україні ціни на продукти можуть зрости ще більше. Зокрема, очікується подорожчання овочів та молочних продуктів.
Перший віцепрезидент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко в коментарі виданню “Мінфін” розповів, що раніше зростання цін на хліб стримувала вимога не підвищувати вартість на понад 5% на квартал, але ситуація змінилася.
“Підписали додаткові угоди щодо коригування цін. З початку жовтня вартість хліба підвищиться на 5-10%. Надалі ціни знову можуть переглянути, адже зберігається ризик подальшого подорожчання борошна, палива та інших складових собівартості хліба”, – пояснив експерт.
При цьому він нагадав, що експортери вивозять пшеницю, зокрема, продовольчу. Так, у меморандумі щодо умов експорту квоту на постачання пшениці на зовнішні ринки збільшили з 15,625 млн до 16,2 млн тонн.
Крім того, голова економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що ціни на овочі залежатимуть від ситуації з електроенергією – якщо сховища залишаться без світла, овочі псуватимуться, що різко знизить пропозицію і спровокує зростання цін.
При цьому в Асоціації виробників молока вважають, що з другої половини вересня знову подорожчає молочна сировина через високий попит і збільшення витрат на логістику.
“Зараз молоко екстракласу коштує в Україні близько 40 євро за 100 кілограмів, що на 14% дешевше, ніж у Європі. Хоча навесні та влітку цінова різниця становила 20-30%. Надалі скорочення різниці закупівельних цін в Україні та ЄС стримуватиме зростання ціни на вітчизняну сировину. Стабілізація цін на молоко очікується до четвертого кварталу – у період новорічних свят попит на молоко падає”, – зазначили експерти.
При цьому з початку осені знижуються оптові ціни на м’ясо. У вересні закупівельні ціни на ринку живця свинини знизилися порівняно із серпнем на 2,5-5 грн до 52-55 грн за кілограм. В Асоціації свинарів пояснили, що ціни падають через зниження попиту і підвищену пропозицію.
Щодо цін на яйця, то восени у виробників з’явилася можливість переглянути їх.
“Ціни реалізації курячих яєць зараз на рівні собівартості. Навесні та влітку фабрики розпродавали яйця нижче собівартості, оскільки ринок був перенасичений. У теплу пору року збільшується виробництво яєць у господарствах, а попит на них, навпаки, падав через спеку та зміни в раціоні українців. З наближенням осені попит починає зростати, пропозиція від приватників знижується, тож у птахофабрик з’являється можливість переглянути ціни”, – пояснив керівник Союзу птахівників України Сергій Карпенко.