Україна має вирішити проблеми застарілого житлового фонду
До Верховної Ради України подано подання уряду «Про основні засади житлової політики», спрямоване на вирішення низки проблем, зокрема старіння житлового фонду. Профкомітет уже рекомендував законопроект до прийняття в першому читанні, тобто найближчим часом може розпочатися його розгляд.
Пропозиція зареєстрована в парламенті під № 12377. Як зазначила нардеп Олена Шуляк («Слуга народу»), необхідність у новому законі виникла через те, що існуюча база житлової політики все ще спирається на Житловий кодекс 1983 року.
Вона підкреслила, що житловий сектор в Україні зараз стикається з численними актуальними викликами. зокрема:
близько 600 тис. осіб стоять у черзі на житло «з малою надією його отримати»;
відсутність оренди соціального житла та тимчасового житла;
законодавче управління орендним житлом знаходиться на зачатковому рівні;
неадекватна державна іпотечна політика щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО);
житловий фонд застарів.
«Ці питання загострилися через мільйони переселенців і руйнування будинків через війну. Обставини стали надзвичайно складними», – визнав народний депутат.
Вона зазначила, що законопроект передбачає створення “ефективної кредитно-іпотечної політики”. зокрема:
пільгові варіанти іпотеки;
компенсація витрат на житло;
договори оренди у власність;
лізингові домовленості.
Водночас профільний комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування вже дав оцінку законопроекту, рекомендувавши його прийняти як установчий документ, тобто в першому читанні. Разом з тим наголошується, що «враховуючи необхідність проведення ретельної технічної, юридичної та редакційної перевірки законопроекту та узгодження його окремих положень з іншими законодавчими актами», під час підготовки законопроекту до другого читання мають бути враховані «пропозиції та поправки щодо виправлень, уточнень та усунення помилок та/або невідповідностей».