На чому JYSK заробляє в Україні і як конкурує з «Епіцентром» та IKEA – інтерв’ю Forbes

Після повного виходу з Росії у березні 2022 року JYSK нарощує присутність в Україні. Наразі мережа налічує 90 магазинів, що більше, ніж в інших пострадянських країнах разом взятих. Чи впливає на зростання продажів компанії відсутність у країні IKEA і що у JYSK думають про конкуренцію з «Епіцентром»

Forbes зустрівся з Сountry Director «JYSK Україна» Євгеном Іваницею, 45, в період «чорної п’ятниці», в перерві між його туром магазинами мережі у різних куточках країни. Щойно топменеджер повернувся з поїздки до Калуша, Івано-Франківська, Чернівців, Вінниці, Хмельницька, Кам’янець-Подільська. А тепер планує відвідати ще десяток міст. Мета – надихнути команду на активні продажі.  

Високий сезон у компанії в Україні не закінчується круглий рік. Виторг «JYSK Україна» зріс на 37% у 2022 році – до 4,8 млрд грн, згідно з дослідженням Forbes «200 лідерів української економіки». Прибуток становить 1,1 млрд грн. Що саме вплинуло на зростання показників мережі – відсутність IKEA на ринку чи вдала стратегія данської компанії, яка довірила розвиток українському менеджменту? Про це Сountry Director «JYSK Україна» Євген Іваниця розповів в інтерв’ю Forbes.

Скільки в мережі працювало магазинів до великої війни, скільки – зараз?

На той момент працювало 85 магазинів, зараз – вже 90.

Як материнська компанія відноситься до ризиків війни в Україні?

З початку повномасштабного вторгнення JYSK закрив усі магазини і не мав ніяких чітких планів, коли зможе відновити їх роботу. «JYSK Україна» становить частки відсотка від обороту всієї компанії. Репутаційні ризики через те, що, не дай бог, хтось загине, були неймовірно великі.

У нас були тривалі переговори з данським менеджментом. Пояснювали, що поновлення роботи – це не для прибутку. Що хочемо відкрити магазини в Ужгороді тільки для того, щоб допомогти біженцям. Потрібні ковдри, подушки біженцям і в прихистки, потрібні спальники, каремати, рації хлопцям в ТрО. Потім поступово пропонували відкрити інші магазини для працівників, які хочуть працювати.

Ми розділили Україну на кілька градацій умовних зон ризику. Умовних, тому що прилітає, куди завгодно. Зона умовно низького ризику, зона умовно середнього ризику, зона високого ризику. І окуповані зони, зрозуміло.

На окупованій території всі магазини були зачинені з першого дня окупації, і роботу там ми не відновлювали. Що на це впливає? Звільнили Херсон. У нас там один об’єкт згорів, другий недобудований. Це зона високого ризику. Туди ми не заходимо. Не ризикуємо ні покупцями, ні працівниками.

Як змінилися продажі у компанії, як – кількість покупців, середній чек за рік?

Починаючи з вересня 2022 року, у нас по всіх місяцях приріст продажів рік до року. Оборот становить 4,8 млрд грн по порівняльних магазинах. Відвантажили товар для 4,6 млн покупців. За кількістю покупців – приріст на 26%. Середній чек – 1044 грн. Серед 48 країн присутності бренду – це найменший середній чек, на одного покупця припадає 3,1 одиниці товару.

Що саме купують українці найбільше?

На цей чек людина, умовно, купує свічку, батарейку і матрац. У нас є 10 товарних груп: постільна білизна, товари для ванної, матраци, меблі, декор, текстиль, товари для вікон, ковдри та подушки і сад. Найбільший приріст у категорії «садові меблі». Влітку 2022-го ця сама група сильно обвалилась, тому що найбільше продавалася на Півдні. Магазини в Мелітополі, Новій Каховці, Херсоні розбомбили або розікрали.

Що стало стимулом стрімкого зростання продажів?

Вплинув величезний потік внутрішньо переміщених покупців. Людям зі Сходу і Півдня потрібно було облаштуватися на новому місці. Ковдри, подушки, постільна білизна, матраци. Мільйони людей створювали попит.

Обстріли інфраструктури вплинули на попит свічок, батарейок, ламп. Це мільйони одиниць товарів. Українцям потрібно було утеплитися, забезпечити освітлення.

Ще причина – JYSK знизив маржинальність товарів. Ми довго не змінювали ціни. Залишалися доступними для покупців, продаючи товари у середньому нижньому сегменті. Крім того, ми говоримо про гривню. Інфляція, девальвація вплинули на зростання виторгу у гривні.

Українські мережі швидше адаптувалися до великої війни. Міжнародні – зачинилися, частина досі не працює. McDonaldʼs відновив роботу через пів року великої війни, H&M щойно зайшли. JYSK відкрив перші магазини на наступний тиждень після повномасштабного вторгнення. 

Ми продовжуємо не тільки відкривати нові магазини, але й оновлюємо старі, добираємо площу в існуючі.

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Магазин JYSK

Які управлінські рішення ви вважаєте найбільш вдалими під час війни?

24 лютого 2022 року ми не знали, що буде далі. Заплатили всі податки і виплатили зарплати на два місяці вперед. Все, що було у нас на рахунку, ми віддали. Пріоритетом була і, власне, залишається безпека працівників.

Ми дали можливість усім, хто захотів, виїхати, працевлаштуватися за кордоном. У нас усе ще знаходиться 71 людина за кордоном, з них 50 працевлаштовані в JYSK в інших країнах. Ті, хто можуть працювати віддалено, далі працюють у штаті.

Нам вдалося переконати данський менеджмент, що ми з фокусом на безпеці поступово відкриємо магазини в безпечних регіонах. Переконали їх далі продовжувати експансію на ринку.

Продовжуємо перебудовувати старі магазини. У нас є концепти магазинів 2.0 і свіжий – 3.0. Перебудова одного магазину може сягнути більше 10 млн грн. Але ми продовжуємо це робити. 63% працюють у новому форматі.

Як на якісні показники вплинуло закриття IKEA?

Нас всі запитують про IKEA. Я дуже хочу, щоб вони повернулися. Але який сенс нас порівнювати? У IKEA працював один магазин в Україні. Мали підписати ще угоду про відкриття в ТРЦ Respublika і, здається, підписана угода в Ocean Mall.

Вплив IKEA на український роздрібний ринок товарів для дому був мінімальним. Вона не займала видимої частки українського ринку. За цифрами виторгу їх не було видно.

Як і для будь-якого українця, для мене важливо, щоб міжнародні інвестори вкладали гроші в Україну. Мені шкода, що IKEA перестала закуповувати товар в Україні. Я розумію, чому вони так зробили. Це величезні ризики. Але JYSK продовжує закуповувати товари і навіть збільшує обсяги закупівлі товару в Україні.

У своїй категорії ви ділите ринок з «Епіцентром»…

Ми не ділимо ринок з «Епіцентром». Працюємо у різних сегментах. У нас перетинаються товари з їх окремими відділами. Все.

«Центр меблів» – один із основних гравців на ринку. Але це тільки один із відділів «Епіцентру». У нас асортимент перетинається також із їх «Садовим центром», «Деко». Але якщо брати загалом, це просто непорівнювані обороти. Різниця не у рази, а у порядки. Ми відносно невеличка компанія на ринку України.

Хто ще з конкурентів працює у вашому сегменті?

У нашому форматі 1000 кв. м, з таким асортиментним наповненням і ціновим сегментом, з такою концепцією немає нікого. Ми пропонуємо комплексні інтер’єрні рішення для споживача, де декор, текстиль, меблі доповнюють одне одного. Споживачу не потрібно наймати додатково дизайнерів для облаштування простору оселі. Хоча за товарним наповненнюм IKEA й «Епіцентр» з нами перетинаються найбільше.

Як саме розподілена частка ринку між вами?

Я не знаю, як торгує «Епіцентр» саме у нашій товарній групі. У них є ще цегла, шифер, лінолеум, туалетний папір – те, чим ми не торгуємо. Наша частка порівняно з «Епіцентром» настільки мала, що ми не заміряли її. В цьому немає сенсу.

Аудиторія IKEA прийшла в «Епіцентр» чи до вас?

Я не знаю. Це потрібно запитати в аудиторії ІКЕА. Можливо, продовжує замовляти товари з «ІКЕА Польща».

Як багато людей з команди JYSK мобілізовані?

З повного штату з 811 осіб у нас 45 знаходяться у війську. Це 10% від чоловічого складу команди. Серед тих, хто служать, є також і дівчата. Двоє людей загинуло. Продовжуємо платити повний оклад усім працівникам, які знаходяться в армії.

Недостатня кількість чоловіків у команді сильно впливає на бізнес. Часто не вистачає чоловічих рук, щоб виконувати роботу.

Яка плинність персоналу у вас в команді?

Плинність персоналу в минулому фінансовому році становила 20%. Якщо взяти показники ритейлу по Україні, то це низький рівень. Найменша плинність – у центральних і північних областях України.

Як розвивається онлайн-напрям у мережі?

В останні роки e-commerce приростав до офлайну випереджуючими темпами.

Якщо оцінювати онлайн по тому, що людина зробила замовлення в інтернеті, то 16–20% українців замовляють товар JYSK онлайн. Цифра дуже варіюється залежно від способу замовлення. Ми говоримо про омніканальність. Усі канали перетинаються.

Які ваші подальші кроки на українському ринку?

Криза на західному кордоні, де знаходяться в черзі більше 200 вантажівок, впливає на плани. До кінця року плануємо відкрити магазин у Гостомелі. Відкриття двох магазинів у Києві, яке планували до Нового року, найімовірніше, будемо вимушені перенести на січень-лютий наступного року. Сумарно за цей фінансовий рік ми запланували відкрити 12 нових магазинів і перебудувати за концептом 3.0 10 магазинів. Плануємо довести кількість магазинів JYSK в Україні до кінця наступного року до 100.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *