Держава націоналізує Сенс Банк/Альфа-Банк Фрідмана. Як це відбуватиметься

Народні депутати таки ухвалили законодавство, яке дозволить націоналізувати Сенс Банк (колишній Альфа-Банк Україна) російських бізнесменів Михайла Фрідмана та Петра Авена. Держава думає про це практично з початку російського вторгнення. Яким буде останній крок на шляху до перетворення колишньої «Альфи» на держбанк?

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

29 травня Верховна Рада з другої спроби ухвалила в цілому законопроєкт №9107-1 про націоналізацію системно важливих банків, що дозволить державі націоналізувати Сенс Банк (колишній Альфа-Банк Україна) російських бізнесменів Михайла Фрідмана та Петра Авена.

Це мало статися ще місяць тому, але тоді нардепи провалили голосування (212 «за» при необхідних 226). «Переконливо і показово», – прокоментував теперішнє позитивне рішення парламенту голова НБУ Андрій Пишний.

Тепер законопроєкт має підписати президент Володимир Зеленський, після чого НБУ зможе запустити процедуру націоналізації.

Коли саме це може статися та який шлях залишилось подолати на шляху до збільшення кількості держбанків?

Як будуть націоналізувати Сенс Банк

Проблем із підписом президента під щойно ухваленим законом бути не повинно, каже Forbes на умовах анонімності посадовець, дотичний до Офісу Зеленського. «Якою кров’ю ми домоглися ухвалення цього закону – жодного вето чи чогось подібного не буде», – наголошує співрозмовник.

За законом на підпис у президента є 15 днів. Поспішати з цим теж не будуть. «Голова НБУ сказав, що дуже поспішати немає сенсу, адже він особисто контролюватиме процес», – розповів співрозмовник.

Очільник Нацбанку Пишний зараз перебуває за кордоном на консультаціях у межах місії Міжнародного валютного фонду. До Києва він має повернутися наприкінці цього тижня, розповіли Forbes у прес-службі НБУ. 

Якою є подальша процедура? Після того як закон набуде чинності держава зможе використати ключову його новацію: націоналізація системно-важливого банку можлива на підставі, якщо проти нього та/або його власників застосовані українські чи міжнародні санкції. Такою установою на українському ринку зараз є тільки Сенс Банк.

Сенс Банк (екс Альфа-банк) /sensebank.com.ua

Сенс Банк (екс Альфа-банк) Фото sensebank.com.ua

Якою є процедура? Спочатку комітет з банківського нагляду Нацбанку має аргументувати доцільність націоналізації з точки зору фінансової стабільності, розповідає на правах анонімності співрозмовник у одній з держструктур, що займатиметься націоналізацією. Далі цю рекомендацію має затвердити правління НБУ. Формально банк визнають неплатоспроможним. Це не означатиме реальних проблем у банку. Сенс навпаки має хороші показники з точки зору ліквідності та капіталу.

Після рішення НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) призначить тимчасову адміністрацію у банк, каже Forbes автор законопроєкту, нардеп і голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев. «Потім Міністерство фінансів за погодженням з НБУ призначає тимчасову Наглядову раду банку, а Наглядова рада вже призначає тимчасове правління», – уточнив нардеп.

Весь процес націоналізації починаючи від підписання закону Зеленським займе близько 2 тижнів, прогнозує посадовець в одній з держструктур, що безпосередньо відповідає за націоналізацію. «Сама процедура – це три дні», – каже він.  

Які наслідки матиме націоналізація «Сенсу»

Один з ключових викликів перед державою – знайти новий менеджмент Сенс Банку. Четверо співрозмовників Forbes дотичних до процесу зазначили, що не знають, хто може увійти до правління вже державного Сенс Банку. Двоє заявили, що поки у НБУ та Мінфіну навіть немає кандидатур на розгляді. Тимчасове керівництво банку працюватиме, поки на конкурсній основі не буде обране постійне, підсумовує Гетманцев.

Головне, що завдяки новому закону націоналізація банку відбуватиметься без переривання будь-яких робочих процесів, клієнти не повинні відчути цього. «Банк продовжує працювати, він просто змінює власника – ним стає держава», – каже Гетманцев. 

Остання стометрівка колишньої «Альфи». Нардепи створили механізм для націоналізації банка Фрідмана. Як та коли це відбудеться /Фото 1

Чи варто державі остерігатися можливих позовів з боку нинішніх акціонерів – росіян Михайла Фрідмана, Петра Авена та партнерів? За новим законом вони зможуть претендувати на компенсацію виключно за рахунок коштів Російської Федерації. Тобто без репарацій вони не отримають нічого. 

Націоналізація «Сенсу» означатиме і збільшення частки держави у банківському секторі. За підсумками першого кварталу 2023-го ця частка за чистими активами становила 50,9%. Згідно зі статистикою НБУ, частка Сенс Банку – 3,15%. Тобто у випадку націоналізації держбанків стане 5, а їхня частка на ринку збільшиться до понад 54%.

У новій стратегії НБУ перспективи розширення частки державних банків в активах банківської системи вказані серед можливих загроз. Під час презентації стратегії голова Нацбанку Пишний зазначив, що довгострокова ціль – приватизація частини державних банків, проте зараз немає необхідних для цього умов.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *