20 найбільших компаній в українському АПК. Кому вдалося зрости у 2022 році

Окуповані території, потенційно небезпечні аграрні поля, заблоковані морські порти – це лише частина проблем, які заважали розвиткові агросектора минулого року. Багато компаній, незважаючи на мільярдний виторг, зазнали збитків. Але були й прибуткові. Forbes публікує список найбільших компаній агропромислового комплексу, які продовжують працювати попри перешкоди.

Морем, річкою, суходолом українські аграрії змогли вивезти майже 60 млн т урожаю під час війни. А ще навчилися сіяти під обстрілами, збирати з полів уламки ракет, почали розумітися на саперній справі, працювати в умовах дефіциту кадрів та непрацюючих портів.

Війна зробила агровиробництво збитковою справою, каже гендиректор холдингу ІМК Алекс Ліссітса. Через подорожчання добрив і пального собівартість виробництва агропродукції, за його даними, зросла майже вдвічі.

Найбільше на економіку агрокомпаній тисне блокування Росією морських портів: до 24 лютого 2022 року Україна відправляла морем усе зерно – в середньому 8 млн т на місяць. У березні – грудні 2022‐го, за даними Мінагро, середньомісячний експорт зерна і олійних скоротився маже вдвічі, до 3,9 млн т. За даними митниці, у 2022 році Україна скоротила агроекспорт на 16%, до $23,4 млрд.

Виробництво агропродукції у 2022 році

Виробництво агропродукції у 2022 році

Розблокування трьох українських портів у рамках «зернової угоди» забезпечило левову частку воєнного агроекспорту – 32 млн т зернових і олійних у період дії коридора в серпні – липні 2022–2023 років. До моменту припинення «зернової угоди» глибоководні морські порти забезпечували 50% вантажопотоку, західні кордони – 25%, порти Дунаю – 25%.

Альтернативні шляхи дозволили Україні у першому півріччі 2023 року вивезти агропродукції на $11,8 млрд, за даними Українського клубу аграрного бізнесу.

Росія не шкодує ракет, аби знищити портову інфраструктуру України. KSE оцінює прямі збитки агросектора за рік повномасштабної війни у $8,7 млрд, непрямі – в $31,5 млрд. На відновлення агросектора, за підрахунками аналітиків KSE, необхідно $29,7 млрд.

«Агробізнес швидко адаптувався на західних кордонах та в дунайських портах, ми з нуля створили логістичні маршрути, посіяли та зібрали великий урожай», – описує складові стійкості Ліссітса. У серпні керівник Зернової асоціації Микола Горбачов прогнозував, що Україна зуміє вивезти всі 48 млн т експортної агропродукції, навіть якщо великі чорноморські порти не відкриються. Розвинутий Дунай зможе експортувати приблизно 30–35 млн т на рік, ще майже 14 млн т можна вивезти через сухопутні кордони, вважає Горбачов. Натомість у 2024 рік аграрії йдуть з істотними залишками зернових та олійних, зі значно нижчими цінами порівняно з 2022 роком і дорожчою логістикою.

20 найбільших агровиробників і експортерів України

1. Kernel

Андрій Веревський /надано пресслужбою, а також оброблено і доповнено за допомогою ШІ (штучного інтелекту) Photoshop Beta.

Андрій Веревський Фото надано пресслужбою, а також оброблено і доповнено за допомогою ШІ (штучного інтелекту) Photoshop Beta.

Власник: Андрій Веревський

СЕО: Євген Осипов 

Виторг: 129,5 млрд грн

Збуток: 3,1 млрд грн

Динаміка виторгу: -28%

Кількість працівників: 10 233

Через війну Kernel відмовився від стратегії зростання, яка була розпланована до 2026 року. На порядку денному – збереження мінімально необхідного рівня експорту для покриття витрат, виплати зарплат та обслуговування боргів. У лютому 2023‐го Kernel придбав зерновий термінал у Рені, де будує новий перевантажувальний комплекс, а також відновив будівництво олійного заводу в Старокостянтинові.

Наприкінці серпня Kernel оголосив про намір провести додаткове розміщення акцій. Цим скористався засновник компанії Андрій Веревський, який через компанію Namsen дешево викупив папери в інших інвесторів, що дозволило йому сконцентрувати 94% акцій агрохолдингу. Мета Kernel – провести делістинг паперів на Варшавській фондовій біржі, де її акції котируються з 2007‐го. Це не влаштовує міноритарних акціонерів компанії. Раніше Веревський викупив частину земельного банку Kernel за $210 млн. Скорочення активів компанія пояснила блокадою експорту. 

2. МХП

Юрій Косюк /надано пресслужбою

Юрій Косюк Фото надано пресслужбою

Власник: Юрій Косюк

СЕО: Юрій Косюк

Виторг: 85,4 млрд грн

Збиток: 8,4 млрд грн

Динаміка виторгу: +32%

Кількість працівників: 32 545

Експортний виторг найбільшого виробника курятини зріс на 52% у першому півріччі 2023 року, до $973 млн. Чистий прибуток МХП сягнув $67 млн у порівнянні зі збитком у $89 млн у січні – червні 2022‐го. Дохід перевищив $1,55 млрд, що на 35% більше за результат попереднього року.

МХП, продажі якого в ЄС залежать від квот на імпорт птиці, намагається посилити позиції на Близькому Сході. У вересні агрохолдинг створив спільне підприємство з компанією DHV у Саудівській Аравії. Партнери планують інвестувати близько $50 млн у фермерські господарства виробничою потужністю 175 млн інкубаційних яєць на рік і комбікормовий завод для птиці. 

3. Ukrlandfarming

Олег Бахматюк /Getty Images

Олег Бахматюк Фото Getty Images

Власник: Олег Бахматюк

СЕО: Олег Бахматюк 

Виторг: 25-35 млрд грн (оцінка Forbes)

Прибуток: 2022 н/д

Динаміка виторгу: н/д

Кількість працівників: н/д

Майже третина земельного банку Ukrlandfarming (ULF) потрапила в тимчасову окупацію на початку повномасштабного вторгнення. Було знищено і розграбовано регіональні бази та елеватори в Херсонській, Миколаївській, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Харківській та Київській областях. У грудні 2022‐го було повністю знищено найбільшу в Європі Чорнобаївську птахофабрику, де загинуло приблизно 4,5 млн птахів. ULF готує позов проти РФ на відшкодування $1 млрд. За даними Maxigraine, у серпні – жовтні 2022‐го (пік роботи «зернового коридору») ULF був другим за обсягами користувачем «зернового коридору», відправивши 296 800 т агропродукції. 

4. ADM Ukraine

Власник: Archer Daniels Midland Company

СЕО: Ірина Присяжнюк

Виторг: 25,2 млрд грн

Збиток: 1,6 млрд грн

Динаміка виторгу: -35%

Кількість працівників: 640

За результатами року ADM Ukraine став третім найбільшим експортером агропродукції із результатом понад $500 млн, свідчать розрахунки Forbes Ukraine. Archer Daniels Midland не закриває бізнес у Росії, анонсувавши скорочення деяких операцій, що не пов’язані з виробництвом основної продукції. 

5. Agroprosperis

Власники: Джордж Рор, Моріс Табасінік

СЕО: Ігор Осьмачко

Виторг: 20-30 млрд грн (оцінка Forbes)

Прибуток: н/д

Динаміка: виторгу н/д

Кількість працівників: н/д

Agroprosperis – група компаній, яка вирощує і продає агропродукцію на світові ринки, має власний однойменний банк для фінансування виробництва. Основним інвестором групи є американська транснаціональна інвестиційна група NCH Capital. 

У 2023 році компанія розвивала логістику і однією із перших долучилася до експорту українського зерна через морські порти Хорватії. Компанія займає шосте місце в рейтингу експортерів агропродукції з України, за даними Stark Shipping. Компанія вивезла 4% зернових від обсягу загального експорту.

 

6. Ерідон

Власник: Сергій Кролевець

СЕО: Сергій Грязнов 

Виторг: 20,6 млрд грн

Прибуток: 184 млн грн

Динаміка виторгу: -22%

Кількість працівників: 743

У 2023 році група компаній, яка спеціалізується на дистрибуції засобів захисту рослин, насіння, основних добрив і добрив для позакореневої підгодівлі святкувала 30-річчя. Попри війну Ерідон не зупиняв інвестиційні проекти. У 2022 році Сергій Кролівець інвестував в будівництво заводу з глибокої переробки кукурудзи. У 2023-му Ерідон планував до кінця року вийти із новим продуктом – лізіном. Оголошення про початок його продажу ще не було. 

7. Astarta

Віктор Іванчик

Віктор Іванчик

Власник: Віктор Іванчик

СЕО: Віктор Іванчик 

Виторг: 17,6 млрд грн

Прибуток: 2,2 млрд грн

Динаміка виторгу: +12%

Кількість працівників: 7500

2023 рік публічна компанія, що спеціалізується на вирощуванні цукрових буряків, зернових, олійних та виробництві цукру, молока, біогазу та переробці сої пройшла добре. У першому півріччі 2023 року навіть зафіксувала найкращі фінансові результати за 17 років. За 9 місяців 2023 року консолідований дохід компанії склав €392 млн, що на 15% більше ніж за аналогічний період минулого року. Виробництво цукру — найбільший драйвер росту доходу. Воно забезпечило 36% загального доходу, на сільське господарство припадає 29% доходу.

8. Нібулон

Андрій Вадатурський /Getty Images

Андрій Вадатурський Фото Getty Images

Власник: Андрій Вадатурський

СЕО: Андрій Вадатурський 

Виторг: 15,2 млрд грн

Збиток: 9,6 млрд грн

Динаміка виторгу: -63%

Кількість працівників: 4190

Нібулон вже понад 30 років вирощує, переробляє та експортує зернові. У 2023-му компанія розширила профіль і стала оператором протимінної діяльності. Нібулон отримав дозвіл на технічне обстеження землі, що дозволило компанії швидше повернути потенційнонебезпечні землі в обіг. В майбутньому Нібулон хоче отримати сертифікацію на технічне розмінування і очищати від вибохонебезпечних предметів водні шляхи.

9. Viterra

Олексій Деркач

Олексій Деркач

Власник: Viterra Global

СЕО: Олексій Деркач 

Виторг: 13,7 млрд грн

Прибуток: 1,1 млрд грн

Динаміка виторгу: -27%

Кількість працівників: 152

Viterra – аграрний підрозділ глобального трейдера Glencore У червні 2023 року Viterra та Bunge підписали угоду про злиття, таким чином у середині 2024 року може утворитися новий гігант з торгівлі сільськогосподарської продукції вартістю близько $34 млрд. В своєму звіті за перше півріччя 2023 року Viterra називає діяльність в Україні складною. У червні 2022 році був пошкоджений її термінал Everi в Миколаївському порту, втрати склади приблизно $4 млн. Станом на 30 червня 2023 року загальні активи в Україні становили $255 млн. Це – приблизно 1% від усіх активів групи.

10. Bunge («Сантрейд»)

Власник: Bunge Ltd

СЕО: Анджей Ружицький 

Виторг: 13,7 млрд грн

Збиток: 1,8 млрд грн

Динаміка виторгу: -61%

Кількість працівників: 419

Bunge Ukraine – український підрозділ компанії Bunge Ltd. одного з найбільших світових зернотрейдерів. Український підрозділ займається переробкою олійних та експортом олійних та зернових культур. В Україні випускає продукцію під брендами «Олейна», «Розумниця», «Золота краплинка». 

У 2022 році глобальна компанія Bunge надала Україні гуманітарної допомоги на $5 млн, йдеться у її звіті. 10 лютого 2023 року глобальна Bunge відзвітувала про завершення угоди з продажу свого російського заводу та прав на російські бренди. 

11. Cargill

Власник: Cargill, Inc.

СЕО: Васіле Варварой 

Виторг: 13,5 млрд грн

Прибуток: 558 млн грн

Динаміка виторгу: -43%

Кількість працівників: 351

Cargill Україна – дочірня компанія Cargill, яка займається торгівлею зерновими та олійними культурами, переробкою насіння соняшнику і сої. Український підрозділ займається трейдингом та переробкою олійних під брендами ТМ Purina, Provimi. 

У маркетинговому році 2022/2023 експортував 5% від загального обʼєму зернових, випливає з даних логістичної компанії Stark Shipping. Материнська компанія Cargill надала Україні гуманітарної допомоги на $40 млн, зазначається в звіті компанії за 2023 рік.

12. LNZ

Власник: Дмитро Кравченко 

СЕО: Анатолій Ткаченко

Виторг: 13,4 млрд грн

Прибуток: 29 млн грн

Динаміка виторгу: -2%

Кількість працівників: 921

Компанія займається торгівлею насінням цукрових буряків, кукурудзи, соняшника та ріпака, вирощуванням зернових та тваринництвом. Її земельний банк перевищує 90 000 гектар.

13. Delta Wilmar

Власник: Wilmar International Limited

СЕО: Віктор Геть

Виторг: 11,7 млрд грн

Прибуток: 29 млн грн

Динаміка виторгу: -2%

Кількість працівників: 921

Delta Wilmar Україна – філіал однієї з найбільших азійських агропромислових компаній Wilmar International. Українська компанія займається виробництвом рослинних жирів, спецжирів для кондитерської, хлібопекарської та молочної промисловості. Володіє терміналом у порту «Південний» та виробником томатної пасти «Чумак».  

14. Louis Dreyfus

Власники: Маргарита Луї-Дрейфус, фонд Абу-Дабі ADQ

СЕО: Олександр Карпенко 

Виторг: 10,4 млрд грн

Прибуток: 416 млн грн

Динаміка виторгу: +1%

Кількість працівників: 118

Louis Dreyfus Україна – дочірня компанія міжнародного гіганта Louis Dreyfus. Український філіал є найбільшим експортером українського зерна та олійних серед іноземних компаній.

15. Оліяр

Власниця: Ірина Залізна

СЕО: Ірина Подоба

Виторг: 9,7 млрд грн

Прибуток: 517 млн грн

Динаміка виторгу: +47%

Кількість працівників: 590

Виробник олійного масла під брендами «Майола», «Родинна», «Соняшна», «Оліяр», Oliyar Masterfry. Компанія експортує продукцію в країни ЄС, Близького Сходу, Канаду, США та Африку.  

16. Укрпромінвест-агро

Власник: Олексій Порошенко

СЕО: Роман Огородов 

Виторг: 9-10 млрд грн (оцінка Forbes)

Прибуток: н/д

Динаміка виторгу: н/д

Кількість працівників: н/д

Компанія спеціалізується на вирощуванні зернових, виробництві цукру, борошна та тваринництві. Понад 20 років цим бізнесом керував батько п’ятого президента України Петра Порошенко Олексій Порошенко. У 2020 році керівництво перейшло до онука і тезки Олексія Порошенко.   

17. Группа «Техноторг» 

Власники: Євген Березовський, Ігор Калюжний

СЕО: Ігор Калюжний 

Виторг: 7-8 млрд грн (оцінка Forbes)

Збиток: 31 млн грн

Динаміка виторгу: н/д

Кількість працівників: н/д

Компанія аймається продажем сільськогосподарської, автомобільної, будівельної та комунальної техніки з часткою ринку 35%, за її даними. Також реалізує добрива, посівний матеріал, засоби захисту рослин. Має злагоджену мережу по всій території України.

18. «Прометей»

Рафаель Гороян /надано пресслужбою

Рафаель Гороян Фото надано пресслужбою

Власник: Рафаель Гороян

СЕО: Рафаель Гороян 

Виторг: 7,8 млрд грн

Прибуток: н/д

Динаміка виторгу: -23%

Кількість працівників: 1200

Група компаній, що займається закупівлею, зберіганням і логістикою. зернових культур і соняшнику.

19. «Оптімусагро Трейд»

Власник: Анатолій Мартинов

СЕО: Олена Буркатовська 

Виторг: 7,3 млрд грн

Збуток: 1,5 млрд грн

Динаміка виторгу: -40%

Кількість працівників: 1535

Агропромислова компанія, що займається виробництвом соняшникової олії, шроту та лушпиння.

20. Bayer 

Власник: Bayer AG

СЕО: Олівер Гірліхс 

Виторг: 7,2 млрд грн

Прибуток: 473 млн грн

Динаміка виторгу: -5%

Кількість працівників: 441

Bayer в Україні є частиною глобального німецького концерну Bayer. Український агропідрозділ фокусується на продажі засобів захисту рослин, виробляє та імпортує насіння кукурудзи, ріпаку та овочів.  

Місце Компанія Власник СЕО Виторг 2022 Прибуток 2022 Динаміка виторгу
1 Kernel Власник Андрій Веревський СЕО Євген Осипов Виторг 2022 129,5 млрд грн Прибуток 2022 -3,1 млрд грн Динаміка виторгу -28%
2 МХП Власник Юрій Косюк СЕО Юрій Косюк Виторг 2022 85,4 млрд грн Прибуток 2022 -8,4 млрд грн Динаміка виторгу +32%
3 Ukrlandfarming Власник Олег Бахматюк СЕО Олег Бахматюк Виторг 2022 25-35 млрд грн* Прибуток 2022 н/д Динаміка виторгу н/д
4 АДМ Юкрейн Власник Archer Daniels Midland Company СЕО Ірина Присяжнюк Виторг 2022 25,2 млрд грн Прибуток 2022 -1,6 млрд грн Динаміка виторгу -35%
5 Agroprosperis Власник Джордж Рор і Моріс Табасінік СЕО Ігор Осьмачко Виторг 2022 20-30 млрд грн* Прибуток 2022 н/д Динаміка виторгу н/д
6 Ерідон Власник Сергій Кролевець СЕО Сергій Грязнов Виторг 2022 20,6 млрд грн Прибуток 2022 184 млн грн Динаміка виторгу -22%
7 Астарта Власник Віктор Іванчик СЕО Віктор Іванчик Виторг 2022 17,6 млрд грн Прибуток 2022 2,2 млрд грн Динаміка виторгу +12%
8 Нібулон Власник Андрій Вадатурський СЕО Андрій Вадатурський Виторг 2022 15,2 млрд грн Прибуток 2022 -9,6 млрд грн Динаміка виторгу -63%
9 Viterra Власник Viterra Global СЕО Олексій Деркач Виторг 2022 13,7 млрд грн Прибуток 2022 1,1 млрд грн Динаміка виторгу -27%
10 Bunge (Сантрейд) Власник Bunge Ltd СЕО Анджей Ружицький Виторг 2022 13,7 млрд грн Прибуток 2022 -1,8 млрд грн Динаміка виторгу -61%
11 Cargill Власник Cargill, Inc. СЕО Васіле Варварой Виторг 2022 13,5 млрд грн Прибуток 2022 558 млн грн Динаміка виторгу -43%
12 LNZ Власник Дмитро Кравченко СЕО Анатолій Ткаченко Виторг 2022 13,4 млрд грн Прибуток 2022 29 млн грн Динаміка виторгу -2%
13 Delta Wilmar Власник Wilmar International Limited СЕО Віктор Геть Виторг 2022 11,7 млрд грн Прибуток 2022 617 млн грн Динаміка виторгу -6%
14 Louis Dreyfus Власник Маргарита Луї‐Дрейфус, Фонд Абу‐Дабі ADQ СЕО Олександр Карпенко Виторг 2022 10,4 млрд грн Прибуток 2022 416 млн грн Динаміка виторгу +1%
15 «Оліяр» Власник Ірина Залізна СЕО Ірина Подоба Виторг 2022 9,7 млрд грн Прибуток 2022 517 млн грн Динаміка виторгу +47%
16 «Укрпромінвест-агро» Власник Олексій Порошенко СЕО Роман Огородов Виторг 2022 9-10 млрд грн* Прибуток 2022 н/д Динаміка виторгу н/д
17 Група «Техноторг» Власник Євген Березовський і Ігор Калюжний СЕО Ігор Калюжний Виторг 2022 7-8 млрд грн* Прибуток 2022 -31 млн грн Динаміка виторгу н/д
18 Прометей Власник Рафаель Гороян СЕО Рафаель Гороян Виторг 2022 7,8 млрд грн Прибуток 2022 н/д Динаміка виторгу -23%
19 ОптімусАгро Трейд Власник Анатолій Мартинов СЕО Олена Буркатовська Виторг 2022 7,3 млрд грн Прибуток 2022 -1,5 млрд грн Динаміка виторгу -40%
20 Bayer Власник Bayer AG СЕО Олівер Гірліхс Виторг 2022 7,2 млрд грн Прибуток 2022 473 млн грн Динаміка виторгу -5%

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *