Хто, окрім Nvidia, виграв від буму штучного інтелекту?

Вартість американського виробника мікросхем Nvidia сягнула $1 трлн. Усе завдяки вибуховому розвитку технології штучного інтелекту. ШІ-лихоманка допомогла наростити вартість не лише їй. The Economist проаналізував ринок та навів цілу плеяду компаній, без яких розвиток ШІ був би неможливий. Forbes переказує головне з матеріалу.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

Компаніям, які залучені до розвитку штучного інтелекту, ШІ-лихоманка приносить нічогенькі прибутки. Nvidia, яка виробляє мікросхеми (ще їх називають чипами чи напівпровідниками), вдалося зібрати найбільше вершків із цього пирога. Компанія перевершила прогнозні оцінки експертів щодо її фінансових результатів.

У поточному кварталі продажі Nvidia можуть сягнути $11 млрд, що вдвічі більше за прогнози Волл-стріт. 25 травня акції компанії підскочили на 30%, а ринкова вартість сягнула $1 трлн.

Інші компанії на цьому ринку також не пасуть задніх. Наприклад, виробники чипів та мікросхем – американська AMD чи тайванська TSMC. Ціни на акції останньої виросли на 10% після оголошення про заробітки Nvidia, що дало виробнику мікросхем можливість додати близько $20 млрд до своєї ринкової капіталізації. Індекс 30 з лишком таких компаній виріс на 40% із часу запуску ChatGPT у листопаді 2022-го, в той час як індекс NASDAQ додав лише 13%.

ШІ-лихоманка вплинула й на провайдерів компʼютерної інфраструктури: виробників дротів, охолоджувальних систем, власників нерухомості, яку орендують під дата-центри.

Ненажерлива система

Найновіші ШІ-системи, особливо генеративні, потребують великих обчислювальних (компʼютерних) потужностей. Моделі ШІ збільшувалися у розмірі в 10 разів щороку останні шість років, зауважує Амін Вахдат, керівник інфраструктури ШІ в Google Cloud Platform.

GPT-4, остання модель ChatGPT, аналізує дані, використовуючи, ймовірно, 1 трлн параметрів, що більш ніж упʼятеро перевищує можливості її попередника.

Очевидними переможцями «ненажерливості» ШІ-моделей є виробники мікросхем, які необхідні для їхньої роботи. Продукція Nvidia, AMD і TSMC розлітається, як гарячі пиріжки, купують її переважно великі провайдери хмарних обчислень (хмари).

Впродовж наступного року-двох розвиток ШІ-технології збільшить попит на графічні процесори (ГП) на $10–15 млрд. Річний виторг від дата-центрів Nvidia, який складає 56% продажів компанії, може подвоїтися.

AMD цьогоріч збирається випустити новий ГП. Намагаються відкусити шматок ШІ-пирога й стартапи, які розробляють чипи спеціально під ШІ, наприклад Cerebras і Graphcore. Аналітичний центр PitchBook нарахував близько 300 таких фірм.

Неочевидні переможці ШІ-лихоманки

Нідерландська компанія Besi виготовляє інструменти, що допомагають збирати мікросхеми. Компанія контролює третину ринку таких високоточних інструментів, а її акції цього року виросли на більш ніж 50%, відмічає аналітик New Street Research Пʼєр Феррагу.

На ГП припадає половина вартості спеціалізованих ШІ-серверів, у той час як у стандартних серверів це десята частина вартості, за оцінкою UBS.

Однак ГП не зможуть бути корисними без деяких деталей та обладнання, як-от: комутаторів, маршрутизаторів та інших різновидів чипів.

Ринок такого обладнання впродовж наступних кількох років зростатиме на 40% щорічно і сягне майже $9 млрд до 2027-го, за даними дослідницької фірми 650 Group.

Компаніям цього ринку теж нема на що скаржитися. Акції каліфорнійської комп’ютерної мережевої компанії Arista Networks за останній рік виросли на майже 70%, а Broadcom, виробник спеціальних чипів, які допомагають мережі працювати, очікує на чотирикратне збільшення продажів у 2023-му – до $800 млн.

Getty Images

Cервер штучного інтелекту на базі чипів NVIDIA A100 на Глобальній конференції з технологій штучного інтелекту у місті Ханчжоу на сході Китаю Фото Getty Images

Дата-центри по всьому світу збільшать частку ШІ-серверів з менш як 10% сьогодні до близько 20% упродовж пʼяти років, а витрати на них виростуть з 20% до 45%, прогнозують аналітики Dell’Oro Group.

Це хороші новини для виробників серверів, таких як тайванські Wistron і Inventec, які виробляють індивідуальні сервери для хмарних гігантів, як-то Amazon Web Services (AWS) та Azure (Microsoft).

Боси Wiwynn, невеликого тайванського виробника серверів, нещодавно розповіли, що ШІ-сервери складають понад половину їхніх поточних замовлень. А американська фірма Super Micro відмітила, що за три місяці до квітня ШІ-сервери становили 29% її продажів, хоча 12 місяців до того цей показник в середньому складав 20%.

Софт та програмне забезпечення

«Залізу» потрібен софт. Деякі компанії пропонують власні розробки, як-от ПЗ-платформа CUDA від Nvidia, яка по максимуму дозволяє використати її ГП. Інші створюють програми, які допомагають ШІ-компаніям керувати даними (Datagen, Pinecone, Scale AI) чи розміщувати великі мовні моделі (HuggingFace, Replicate).

PitchBook знайшла близько 80 таких стартапів. Понад 20 з них цього року вже залучили новий інвестиційний капітал, а інвесторами Pinecone взагалі стали венчурний фонд Andreessen Horowitz та інвесткомпанія Tiger Global.

Головними користувачами такого софту також є хмарні гіганти. Amazon, Alphabet and Microsoft разом планують витратити цього року близько $120 млрд, більшість із яких піде на розширення хмарних потужностей. Та навіть їм важко задовольнити стрімке зростання попиту.

Тому збільшується кількість хмарних стартапів, які зосереджуються на ШІ. Серед успішних – Lambda, яка цього березня залучила $44 млн інвестицій і досягла оцінки близько $200 млн.

А також CoreWeave, яка у квітні назбирала $221 млн від інвесторів, серед яких й Nvidia, яку тепер оцінюють у $2 млрд.

Нерухомість під дата-центри

Остання група вигодонабувачів – власники нерухомості, яка підходить під дата-центри. У другій половині 2022-го було всього 3% вільних обʼєктів під дата-центри, що є рекордно низьким показником.

Спеціалізованим фірмам Equinix і Digital Realty, робота яких зосереджена на створенні, управлінні й обслуговуванні дата-центрів, все частіше доводиться боротися з великими розпорядниками активів за нерухомість під центри обробки даних.

У 2021-му Blackstone заплатила $10 млрд за QTS Realty Trust, одного із найбільших американських операторів дата-центрів. А у квітні Brookfield, канадська конкурентка Blackstone, купила французьку фірму Data4, яка теж займається центрами обробки даних.

Перешкоди на шляху

Один великий інвестор в дата-центри зазначає, що на заваді появі нових дата-центрів у таких хабах, як Вірджинія та Кремнієва долина, може стати обмежений доступ до електроенергії.

Перехід до менших систем, які не вимагають дуже великих потужностей, наприклад модель PaLM від Google, – ще один можливий ризик.

Та найбільше питання – чи протримається власне ШІ-бум. Попри популярність ChatGPT і йому подібних, прибутковість технології залишається невизначеною.

У Кремнієвій долині золото вмить може перетворитися на попіл. У 2021-му під час криптобуму ринкова вартість Nvidia злетіла до небес, а під час криптозими різко пішла на спад.

Якщо з прибутковістю буде все добре, у гру можуть вступити регулятори. Законотворці все більше переймаються тим, що генеративний ШІ може вплинути на ринок праці та поширення дезінформації. У травні Євросоюз вже запропонував правила для обмеження роботи чатботів.

Це може сповільнити прогрес ШІ, а отже і перспективи дохідності «інфраструктурників», але не надто сильно. У генеративного ШІ є потенціал бути значно кориснішим для людства, ніж крипто, навіть без втілення революційних ідей, про які говорять прихильники технології.

Та й хмарні технології потрібні не лише генеративному ШІ, тому золота лихоманка для інфраструктурних компаній, ймовірно, тільки починається. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *