Volkswagen, Nissan, Toyota. Чому дешеві електрокари з Китаю захоплюють ринок України

За дев’ять місяців 2023-го українці купили 24 200 електрокарів – на 60% більше, ніж за весь минулий рік. У вересні найпопулярнішим новим авто в Україні став електричний Volkswagen ID.4, якого нема в офіційних автосалонах. Чому переважну більшість електрокарів в Україні продають «сірі» дилери та коли підтягнуться офіціали 

«Готуємося до відкриття вже пʼятого автосалону за два роки», – хвалиться Олександр Гавреш, співзасновник компанії Electri4ka. З 15 листопада придбати новий електрокар у Гавреша зможуть мешканці Полтави – п’ятого міста, де Electri4ka має представництва. Під час війни справи у неофіційних дилерів йдуть вгору. «Продаємо по 100 машин на місяць», – каже Гавреш. У січні-вересні в Україні продано понад 24 200 електрокарів, що на 60% більше, ніж за весь минулий рік, свідчать дані «Укравтопрому». 

У вересні цього року вперше в історії рейтинг найпопулярніших нових авто в Україні очолив електрокар – Volkswagen ID.4, свідчать дані «Укравтопрому». Хоча цю модель в Україні не продають офіційні дилери. І не тільки її. Понад 80% електрокарів у вересні продали «сірі» торговці, каже Станіслав Бучацький, голова ГС «Інститут досліджень авторинку».

Переважно такі машини імпортують з Піднебесної, додає він. «95% нашого бізнесу – нові автомобілі з Китаю», – підтверджує Гавреш. Як це стало можливим? Річ у ціні.

Китай замість США. Продажі електрокарів в Україні йдуть на рекорд. Чому понад 80% таких авто ввезли в Україну «сірі» дилери /Фото 1

Частка китайських авто серед нових електрокарів сягає 70–85%, свідчать дані «Інституту досліджень авторинку»

Зміна постачальника

Під час війни «сіра» частка на ринку нових легкових авто зросла до 15% з 3% на початку 2022-го, свідчать дані AUTO-Consulting. «95% «сірого» ринку – це продажі електрокарів», – каже директор AUTO-Consulting Олег Омельницький. Окрім Volkswagen, з Китаю везуть електрокари Nissan, Honda, Toyota, BMW та Audi, розповідає Гавреш. 

Хоча електричний Volkswagen з КНР став лідером українського продажу нових авто у вересні, інших китайських авто у двадцятці популярних серед українців немає. Втім щомісяця їхня частка серед нових «електричок» сягає 70–85%, свідчать дані «Інституту досліджень авторинку».

Нові електрокари з Китаю зайняли нішу вживаних із США, які до війни домінували на українському ринку, каже Омельницький. «Подорожчання логістики і вартості ремонту вживаного авто із США зробили ціни зіставними», – пояснює він. 

Час доставки авто з Китаю становить у середньому 90 днів, каже Гавреш. З КНР електрокар кораблем приходить в один із європейських портів, а потім автотранспортом – в Україну. «Це може бути Польща, Румунія чи Німеччина – залежно від завантаженості портів», – каже торговець. 

У чому проблема «сірого» імпорту? На китайські Volkswagen ID не поширюються гарантії виробника, авторизовані сервісні центри не зможуть їх ремонтувати та обслуговувати в Україні, попереджає Volkswagen на своєму сайті. Проте такий імпорт не суперечить законодавству, каже Бучацький. «На відміну від європейських країн, Китай дозволяє продавати авто не тільки через офіційних дилерів», – пояснює він.   

Найпопулярніші моделі нових легкових автомобілів китайського походження за підсумками дев’яти місяців 2023 року:
 • Volkswagen ID.4

  1738 одиниць

 • Dong Feng/Honda M-NV

  549 одиниць

 • Chery Tiggo 4

  345 одиниць

 • Volkswagen ID.6

  336 одиниць

 • Honda E

  265 одиниць

 • Джерело: «Укравтопром»

Чому українці віддають перевагу неофіційним електрокарам 

AUTO-Consulting з весни минулого року фіксує щомісячне зростання продажів електрокарів. Драйвером попиту, за словами Омельницького, стало збільшення цін на пальне. З травня 2022-го середня ціна бензину А-95 в Україні зросла на 20%, до 55,5 грн/л, відслідкував Мінфін. 

Низька вартість зарядки не єдина перевага. В Україні одні з найбільш сприятливих у Європі податкових умов ввезення електрокарів, каже заступник голови правління асоціації EV-UA Вадим Ігнатов. Акциз за розмитнення авто з електричним двигуном – €1/кВт⋅год. Також з 1 липня 2020-го під час купівлі електромобіля не потрібно сплачувати збір до Пенсійного фонду. Він становив від 3% до 5% залежно від вартості авто.

Офіційні дилери поки не можуть покрити попит українців на електрокари – у сертифікованих автосалонах представлені переважно преміальні моделі. За даними AUTO-Consulting, європейські виробники не поспішають сертифікувати більш доступні авто, оскільки український ринок невеликий і не є для них пріоритетним. У ЄС зараз також бум на електрокари: за підсумками вересня, їхня частка зросла до майже 15% у статистиці продажів нових машин. «Європейські виробники не встигають покрити попит на дешеві електрокари», – каже Ігнатов. 

Українські офіційні дилери сподіваються, що ситуація із сертифікацією зміниться найближчим часом. «Інтенсивно працюємо з виробником над адаптацією європейської версії моделі Volkswagen ID до вимог України», – каже Марія Гарань, керівниця бренду Volkswagen в «Порше Україна».  

Проте це навряд суттєво змінить ситуацію. Завдяки субсидіям китайського уряду ті самі моделі, призначені для КНР, у середньому на третину дешевші, ніж для ринку ЄС, каже Бучацький з «Інституту досліджень авторинку». Наприклад, китайський Volkswagen ID.4 в Україні можна придбати у межах $30 000. Така сама модель з ЄС коштуватиме мінімум $45 000–50 000, додає Гавреш із Electri4ka.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *