Вето Зеленського на закон про декларації: у якому вигляді повернеться декларування

Президент Володимир Зеленський повернув Верховній Раді законопроєкт, який передбачав повернення обовʼязкового декларування для чиновників у закритому від громадськості форматі. Наступного тижня нардепи матимуть другу спробу поновити публічний доступ до декларацій. Які варіанти можливі та чи декларуватимуть майно військовослужбовці та декларанти з тимчасово окупованих територій?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Реєстр (декларацій, – Forbes) потрібно відкривати. З цією правкою закон має бути проголосований і бажано швидко», – сказав президент Володимир Зеленський під час свого короткого відеозвернення вранці 12 вересня.

Вето президента щодо закону №9534, який повертав обовʼязкове декларування, але на рік обмежував доступ громадськості до декларацій чиновників, уже надійшло до Верховної Ради (ВР), йдеться у повідомленні у соцмережах Зеленського.

Парламент розгляне законопроєкт з урахуванням зауважень президента вже на початку наступного тижня, кажуть два нардепи з антикорупційного комітету.

Який вигляд матиме оновлений закон та які у нього шанси?

Чому Зеленський ветував закон про закриті декларації та що пропонує натомість

Петиція на сайті президента з вимогою накласти вето на закон №9534, за лічені години набрала необхідні для розгляду 25 000 голосів. Зараз її підтримали майже 84 000 осіб. «Логічно, що президент не хотів брати цей негатив на себе», – каже нардеп з президентської партії на правах анонімності. Він попросив не вкзаувати його імені у цій статті, оскільки не уповноважений офіційно коментувати рішення Зеленського.

Президент пропонує кілька правок до закону. Головна – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) забезпечує відкритий цілодобовий доступ до реєстру. Виняток – декларації не мають подавати такі субʼєкти декларування, як військовослужбовці, особи, які перебувають у полоні чи на тимчасово окупованих територіях, а також члени їхніх сімей, пояснює заступник голови антикорупційного комітету Ярослав Юрчишин.

Такої позиції притримується й НАЗК. «Лише в окупованих Маріуполі, Бердянську, Генічеську, Мелітополі зареєстровано понад 17 000 декларантів (без врахування членів їхніх сімей)», – зазначається у релізі агентства.

Посадовці, які проходять службу у ЗСУ, можуть не подавати декларації, дані за минулі роки мають бути закриті, вказано у проєкті закону від Зеленського.

Напередодні очільник НАЗК Олександр Новіков попереджав, що це може створити труднощі. «Закриття цієї інформації (в ручному режимі, – Forbes) могло б зайняти від пів року до року роботи не лише у спеціалістів НАЗК, а й в ІТ-департаменту Міноборони», – казав він на початку вересня.

У Верховній Раді впевнені, що це можна зробити значно швидше. «НАЗК не потрібно буде збирати ці дані, держоргани мають передати їм готовий перелік осіб, навпроти прізвищ яких просто потрібно поставити галочки», – запевняє нардеп Юрчишин.

Виключення не стосується членів військово-лікарських комісій і голів територіальних центрів комплектування, які зобовʼязані будуть подавати декларації. 

Коли декларування відновиться

«Впевнена, що закон (щодо публічного доступу до реєстру декларацій, – Forbes) проголосують», – каже голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна. 

З цим погоджується і Юрчишин. «Переконаний що до кінця місяця ми вже матимемо не лише прийнятий, а й підписаний президентом закон», – запевняє він.

Внести «шкідливі правки» до закону також не вдасться, каже Радіна. «Процедура вето вже не передбачає інших змін, – пояснює вона. – Парламент може або погодитися або не погодитися з пропозицією президента».

Щоб подолати вето президента, парламенту потрібно зібрати не менш ніж 300 голосів депутатів, уточнює Юрчишин. Він сумнівається в такій можливості.   

Ще один важливий фактор, який, ймовірно, не дасть парламентарям зволікати з розгляданням закону – відкриття реєстру є одним з зобовʼязань України за домовленостями з Міжнародним валютним фондом. Згідно меморандуму з МВФ, декларування мало б відновитися ще до кінця липня.

Згідно з законом, зараз держпосадовці мають подати декларації одразу за два роки (2021-й та 2022-й). У квітні 2024 року почнеться подача декларацій за 2023-й. Відкрити реєстр НАЗК має у двомісячний термін з моменту вступу закону у силу.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *