Скандал навколо Шурми. Чому виплати за зелену генерацію на окупованих територіях хочуть скасувати

Скандал навколо виплат зеленій генерації на окупованій території призвів до рішення не платити компаніям-власникам станцій за зеленим тарифом. Чому це просте рішення створює серйозні проблеми бізнесу зеленої генерації

У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням

Член парламентського енергетичного комітету, нардеп Андрій Жупанин 21 серпня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який забороняє виплати зеленій генерації на окупованих територіях, що не видає електрику в українську об’єднану мережу.

«Простий механізм: не платити гроші за електроенергію, яку українська енергомережа не отримує, тому що електростанції розташовані на окупованих територіях», – каже Жупанин.

Законопроєкт на півтори сторінки містить всього дві норми:

  • «Укренерго» має вести реєстр компаній, які не працюють синхронно з українською енергосистемою – у неї і так є ці дані.
  • Компанії з реєстру не отримуватимуть гроші за вироблену електрику з моменту вступу закону в силу.

«Це дуже поверхневий підхід і не покриває усієї проблематики», – каже Сергій Євтушенко, співзасновник і керівний партнер компанії UDP Renewables. Компанія разом із партнером із Катару має понад 50 МВт зеленої генерації на окупованих територіях. Навесні 2021 року UDP Renewables залучила інвестиції катарської Nebras Power.

Опубліковане 17 серпня розслідування Bihus.Info зробило тему резонансною, тому треба було діяти швидко, пояснює свою мотивацію Жупанин. Журналісти з’ясували, що виплати також отримували компанії з окупованих територій, у яких співвласником є Олег Шурма – брат заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми.

Наскільки масштабна проблема? Виведено з експлуатації 90% вітряних станцій України та 45–50% сонячних, розповідав в інтервʼю каналу «Ми – Україна» восени 2022-го міністр енергетики Герман Галущенко. На тимчасово окупованих територіях знаходяться електростанції 66 компаній, за даними державного «Гарантованого покупця»

Чому рішення про заборону виплат може довести бізнес до банкрутства?

Чому Україна виплачувала зелений тариф генерації на окупованих територіях

У січні-травні «Гарпок» виплатив 367 млн грн за виробництво електроенергії сонячним електростанціям на окупованих територіях.

За даними розслідування Bihus.Info, виплати за зеленим тарифом отримували сонячні станції «КД Енерджі 2», «Нацпрод», «Відновлювальна енергія Запоріжжя», «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС». Ці компанії повʼязані із заступником голови Офісу президента Андрія Єрмака – Ростиславом Шурмою, стверджують журналісти-розслідувачі.

Співвласником «КД Енерджі 2» і «Відновлювальна енергія Запоріжжя» є Олег Шурма, за даними YouControl. Це брат посадовця ОП Ростислава Шурми, зазначено у розслідуванні. Співвласником «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС» є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною, йдеться у розслідуванні.

Крім того, за даними журналістів, виплати отримували СЕС компаній «Скіфія-Солар-1» і «Скіфія-Солар-2» бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.

Зі свого боку «Гарпок» пояснив, що діє в межах чинних в Україні постанов і регламентів, а дані про необхідні виплати отримує від «Укренерго». На початку 2023 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надало «Гарпоку» роз’яснення, що жодних обмежень на оплату виробникам з ВДЕ на окупованих територіях немає. У липні 2023-го НКРЕКП ухвалила рішення, що зелений тариф застосовуватиметься лише для тих компаній, які виробляють електрику в українську енергосистему.

Найбільший гравець на українському ринку відновлюваної енергетики – ДТЕК Ріната Ахметова – не отримував зелений тариф на свої електростанції в окупації. «На початку війни вони були законсервовані співробітниками компанії. Персонал станцій здебільшого було евакуйовано на контрольовану українською владою територію», – повідомили в пресслужбі компанії.

Читати більше Згорнути

Зворотний бік заборони виплат

Проблема, яку не врахував законодавець – кредити підприємців на будівництво СЕС і ВЕС, каже Євтушенко. Які суми невиплачених кредитів зеленої генерації? «Я думаю, це сотні мільйонів євро», – припускає він. Тільки у компаній, які в управлінні UDP Renewables, борги по кредитах – десятки мільйонів євро, зазначає Євтушенко.

Найбільше кредитів зеленій генерації видав державний Укргазбанк, каже Дмитро Деревицький, співвласник групи компаній «Алло», яка має дві сонячні електростанції загальною потужністю до 10 МВт у Дніпропетровській області. Загальний обсяг усієї зеленої генерації в кредитному портфелі Укргазбанку становить близько 10%, каже директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проєктів ресурсозбереження Олексій Савін. Загалом Укргазбанк профінансував понад 1,1 ГВт таких проєктів, додає він. Майже 30% кредитного портфеля відновлюваних джерел енергії опинились на тимчасово окупованих територіях, додає він.

Якщо держава припиняє виплати зеленій генерації на окупованих територіях, має бути рішення про реструктуризацію кредитів, вважає Євтушенко з UDP Renewables. Нардеп Жупанин не порушував питання кредитів у законопроєкті. «З юридичного погляду форс-мажор мав би дозволити генерації не виплачувати кредити за договорами щодо станцій, які вони не контролюють», – каже він.

На практиці це не так. «У компаній, що у нас в управлінні, вже кілька разів були безумовні списання і відсотків, і тіла кредиту», – каже Євтушенко.

Банки вважають, що ми маємо платити незалежно від окупації станцій, зазначає засновник енергетичного холдингу «Гідроенергоінвест-Акванова» Ігор Тинний. «У мене окупована недобудована біоелектростанція, я плачу відсотки по кредиту, але державний Укрексімбанк намагається стягнути додаткове заставне майно в Києві», – каже Тинний.

Олег Шурма не відповів на питання Forbes щодо того, як вплине на його бізнес потенційна заборона виплат електростанціям на окупованих територіях.

Укргазбанк вже почав реструктуризувати кредити позичальників за запитом компаній, каже Савін. «Попри складнощі компаній зеленої генерації, рівень NPL не є значним і становить 2,5% кредитного портфеля ВДЕ», – додає він.

Законодавча ініціатива припинити виплати зеленій генерації на окупованих територіях, яка не видає електрику в українську мережу, має сенс, каже Деревицький. Так само має сенс зустрічна пропозиція бізнесу реструктурувати кредити, додає він.

Варто було б фіксувати електрику, яку українські компанії генерують на окупованих територіях, щоб власники станцій в подальшому могли стягувати ці недоотримані прибутки з Росії, вважає Олександр Подпругін, регіональний менеджер німецької компанії Notus Energy в Україні.

«Законодавче врегулювання обов’язково має врахувати ті проблеми, з якими зіштовхнувся український бізнес», – каже співзасновник і гендиректор Kness Сергій Шакалов.

Які ризики та чого очікує бізнес

Банки списують кошти за кредитними договорами, тож витрати залишаються, а доходи припиняються, каже Євтушенко. «Ми впевнено рухаємося у бік банкрутства компаній», – додає він. Перші банкрутства власників зеленої генерації на окупованих територіях можливі у найближчі місяці, вважає він.

«Важливо, щоб правила гри не змінювалися заднім числом», – каже керівник практики енергетики в юрфірмі LCF Іван Бондарчук. Зміни в регуляторці не повинні призводити до вимоги держкомпаній повернути сплачені бізнесу кошти: це може підірвати довіру інвесторів, додає він.

Законопроєкт №9629 не матиме зворотної дії, переконує його автор Жупанин. «Гарантований покупець», навпаки, хотів би бачити механізм або повернення виплачених коштів, або проведення зарахувань за борги попередніх періодів, кажуть у пресслужбі компанії.

Що буде, якщо влада не почує бізнес? «Зараз ми аналізуємо ситуацію з юридичного погляду. Ми поки не можемо сказати, що буде далі, але будемо боротися за свою власність, за свої права», – каже Євтушенко.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *