ПриватБанк блокує рахунки клієнтів через крипту

Банківські рахунки українців блокують через продаж криптовалюти. І хоча банки не забороняють таких операцій, часто переказ закінчується тривалим з’ясуванням обставин чи навіть закриттям рахунку. Про те, де можна купувати криптовалюту, за що та як банки блокують рахунки, читайте в матеріалі.

2941_79_pb.jpg (63.4 Kb)

Найбільше скаржаться на “Приват” і “Моно”. Що кажуть у банках?

“Купив (продав) криптовалюту, і заблокували рахунок”, – одна з найбільш популярних скарг на українські банки. Найбільше претензій до тих, у кого найбільше виданих карток: до “Привату” й “Моно”. Наприклад, одна з клієнток банку написала на спеціалізованому форумі: купила криптовалюту, використовуючи переказ із картки на картку (тобто заплатила безпосередньо продавцю). Картку заблокували і попросили пройти додаткову верифікацію через “Дію”.

“Все зробила, як було потрібно, сказали регламент 48 годин, пройшло більше часу, після чого надійшла відповідь, що вимушені закрити рахунок, без пояснення причин”, – поскаржилася клієнтка. В банку, посилаючись на власну політику, пояснювати причину закриття рахунку відмовились. До речі, OBOZ.UA звертався в НБУ, і там підтвердили: дійсно, банк може відмовитися від співпраці, якщо це передбачено законом.

“Банк самостійно ухвалює рішення щодо відмови клієнту в проведенні фінансової операції або обслуговуванні, керуючись при цьому вимогами законодавства у сфері протидії відмиванню коштів/фінансуванню тероризму та внутрішніми документами й з урахуванням ризикоорієнтованого підходу”, – зазначають в НБУ.

Жоден український банк не блокує рахунок свого клієнта тільки за те, що він купує чи продає криптовалюту (якщо це відбувається нерегулярно і на невеликі суми). Ба більше, як розповідають представники банків, ці операції проходять як звичайні перекази, тому найчастіше банк навіть не знає про те, що за переказ відбувся.

Ці платежі та перекази проходять звичайну перевірку з використанням ризикоорієнтованого підходу. Наприклад, якщо автоматична система контролю визначить операцію як нетипову, ризиковану (це буде для клієнта незвично велика сума), переказ можуть заблокувати. Тоді у клієнта можуть попросити пройти верифікацію через “Дію”.

Ще одна можлива причина блокування рахунку після купівлі криптовалюти: шахрайські дії. Існують десятки чи навіть сотні способів заволодіти чужим рахунком або вмовити жертву переказати свої кошти. Шахраї часто використовують рахунки “мулів” (тобто купують в українців їхні банківські картки з доступом до додатка та використовують їх аби отримати від жертви кошти й одразу ж їх вивести).

Найкращий спосіб “вивести” вкрадене: купити криптовалюту. Якщо ви вирішили продати свій біткоїн без участі біржі, а безпосередньо продавцю, ви легко можете натрапити на шахрая. Йому потрібно якнайшвидше вивести кошти з картки, поки жертва не встигла поскаржитися в банк та поліцію. Злочинець готовий заплатити за ваш біткоїн навіть більше від ринкової ціни. Головне: позбутися вкрадених коштів і натомість отримати криптовалюту, яку неможливо відстежити.

Однак після такого продажу біткоїна ваш рахунок неодмінно заблокують. Жертва шахрайської схеми звернеться в банк і поліцію. Простежать операції і виявиться, що вкрадені кошти переказали саме на ваш рахунок.

У службі підтримки ПриватБанку пояснили: рахунок можуть розблокувати після перевірки. “Може бути блокування переказу, але це зупинка операції. Тоді до вас прийде повідомлення з проханням надати документи для розблокування транзакції”, – розповідає співробітниця служби підтримки. Якщо надати банку всю необхідну інформацію, переказ (або рахунок) розблокують.

Йдеться про таку інформацію:

нікнейм продавця на біржі (скриншот із сайту);
нікнейм покупця на біржі (скриншот із сайту);
угода-ордер із сайту (скриншот);
назва сайту (скриншот);
скриншоти-ордери з назвою біржі (скриншот із сайту);
скриншот, на якому видно справжнє ім’я покупця і відправника.
“Купівля криптовалюти в Україні не заборонена. Вашу операцію буде видно або як платіж в інтернеті, або як переказ із картки на картку, залежно від того, як ви будете криптовалюту купувати. Заблокувати переказ можуть, якщо в банку з’являться сумніви, що це ви проводите операцію, чи це не шахрайські дії. Тоді з вами зв’яжуться для підтвердження переказу”, – розповів OBOZ.UA Євген, співробітник “Служби турботи” Monobank.

Як правильно купити криптовалюту

Оглядач ринку криптовалют Станіслав Кожемякін розповідає: є два типи бірж. Централізовані, де кожен клієнт має пройти верифікацію, надавши доступ до своїх документів, та децентралізовані, для якої необхідно створити тільки криптогаманець.

“Централізовані біржі більш безпечні, вони проводять ідентифікацію. Є два найбільші криптоагрегатори, які роблять рейтинги надійних криптобірж. Цим рейтингам у принципі можна довіряти при виборі біржі. Якщо ж ви все-таки вирішили ризикнути й піти на децентралізовану біржу, то варто хоча б перевірити криптогаманець того, з ким будете проводити купівлю. Для цього є AML-сервіси”, – розповідає експерт.

Ще один спосіб купити криптовалюту: за допомогою форумів, телеграм-каналів, соцмереж знайти того, хто хоче купити чи продати криптовалюту і здійснити переказ безпосередньо на банківську картку. Тобто продавець зі своєї банківської картки відправить гроші на вашу картку, а ви – відправите на його криптогаманець криптовалюту. Це найбільш ризикований спосіб. І, як розповідають співробітники банків, саме при таких обмінах найчастіше може бути заблоковано переказ чи навіть банківський рахунок.

Лише за купівлю криптовалюти банк не заблокує вам картку. Однак важливо використовувати надійні біржі, які перевіряють персональні дані, проводять верифікацію, наприклад, через “Дію”. Крім того, якщо ви плануєте продати значну кількість криптовалюти, тобто на ваш рахунок надійдуть сотні тисяч гривень, завчасно попередьте про це банк і підготуйте документи, які підтвердять продаж “монет”.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *