Наскільки критичною є ситуація з закриттям бізнесу в Україні
У першому півріччі 2024 року в Україні закрилося на 54% більше ФОПів і на 15% більше компаній, ніж за аналогічний період минулого року, але кількість нових бізнесів значно перевищує кількість закритих. Закриття бізнесу обумовлено важкими умовами ведення діяльності через війну та законодавчими змінами, але загальна кількість ФОПів і компаній збільшується, що свідчить про відновлення економіки.
Про це повідомив голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). За словами Гетманцева, ситуація з закриттям бізнесу не є настільки критичною, як може здаватися на перший погляд.
По-перше, кількість нового бізнесу значно перевищує кількість закритого. У першому півріччі 2024 року було відкрито на 61% більше нових ФОПів, ніж закрито. Темпи реєстрації нових ФОПів у річному вимірі зросли на 11%. Це свідчить про відновлення економічної активності та впевненість підприємців у майбутньому розвитку.
Прискорення закриття бізнесу обумовлено об’єктивними факторами, серед яких ключову роль відіграє триваюча війна. Малий бізнес змушений працювати у надважких умовах: регулярні повітряні тривоги, щоденні обстріли у Харкові, Херсоні, Запоріжжі, відключення електроенергії. Далеко не всі підприємці можуть продовжувати свою діяльність в умовах постійного стресу, генераторної економіки та зростання вартості енергоносіїв.
Гетманцев також зазначив, що у багатьох просто закінчились ресурси і запас міцності. Частина бізнесу, який залишає ринок, використовувалася для податкової оптимізації. Власники відкривають нові ФОПи або компанії замість старих, щоб уникнути стандартного оподаткування, перевірок та штрафів.
Законодавчі зміни також вплинули на активізацію закриття бізнесу. З 1 серпня 2023 року було відновлено податковий режим, який діяв до початку повномасштабного вторгнення, поновлено податкові перевірки та повернуто штрафні санкції. Запроваджено обов’язкове використання РРО та видачу фіскальних чеків. Це змусило частину бізнесів, які звикли працювати за іншими схемами, припинити свою діяльність.
“Ми закриваємо шпарини у законодавстві, які дозволяли вести бізнес з ухиленням від оподаткування”, – зазначив Гетманцев. Це стосується як ринку зерна, так і підакцизних товарів та ввезення в Україну широкого асортименту товарів без сплати податків. Ведеться активна робота щодо припинення практик використання десятків ФОП чи фірм-одноденок для ухилення від податків.
Незважаючи на складні умови, в яких опинився бізнес, загальна кількість ФОПів та компаній зростає. У першій половині 2024 року було закрито 92 тис. ФОПів, але водночас відкрито 148,5 тис. нових. Це є ознакою відновлення економіки, навіть з урахуванням специфіки використання ФОПів для податкової оптимізації.