Корупція в Україні: кому віддають мільйони черкаські дорожники

Служба автомобільних доріг у Черкаській області впродовж місяців публікувала тендерні документи, які було неможливо прочитати. Незважаючи на це, кілька компаній майже завжди без конкуренції вигравали тендери. Державна аудиторська служба перевірила кілька тендерів Служби та виявила там цілу низку порушень. Головне: перемогу віддавали компаніям, яким мали відмовити через відсутність необхідних документів.

7292_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

Починаючи з квітня Служба автомобільних доріг у 350 разів (!) збільшила суму, яку вони витрачають упродовж місяця без електронних торгів. Мільйони гривень віддали, зокрема, компаніям, через які у чиновників уже виникали проблеми з державними аудиторами.

Детальніше про діяльність черкаських дорожників читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Кому та як віддають мільйони на дороги

Служба місцевих автодоріг у Черкаській області публікує спотворену тендерну документацію. Текст викривлений, а деякі умови тендера просто неможливо прочитати. Ось, наприклад, який вигляд має тендерна документація на ремонт дороги в Черкаському районі на 4,4 млн грн.

Частину тексту можна прочитати навіть незважаючи на спотворення. Однак там, де в документації наведено технічні характеристики, цифри, з такою якістю тексту їх роздивитися практично неможливо.

Ще гіршої якості опублікували тендер на ремонт дороги С 241311 Холоднянське – Миколаївка на 10,9 млн грн. Тоді в запитаннях до процедури один із потенційних учасників торгів попросив замінити документ на той, який можна буде прочитати.

“Ця документація не підлягає читанню та своєю чергою унеможливлює подання тендерних пропозицій!” – обурився він.

У Службі відповіли через чотири доби: “Тендерна документація розміщена у повній відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів. Дякуємо за звернення!”

Зібрано близько десяти тендерів, в яких було опубліковано документацію у спотвореному вигляді. В деяких випадках прочитати текст було неможливо. Ми відправили цей перелік тендерів у Службу автодоріг на Черкащині та попросили пояснити, чому вони розміщують документи в такій якості. Адже може виникнути враження, що участь у тендері, умови якого фактично приховано через нечитабельний текст, можуть взяти тільки ті, хто має можливість отримати документи не на відкритому майданчику, а безпосередньо від співробітників служби. У відповідь нам заявили:

“Стосовно поганої, на Вашу думку, якості тендерної документації інформуємо, що статтею 18 закону “Про публічні закупівлі” передбачено порядок оскарження процедури”, – заявили в пресслужбі відомства.

Тобто, якщо комусь та якість документа не подобається, в Службі пропонують оскаржувати тендер. Самостійно виправляти порушення вони ніби не збираються.

Деякі тендери дійсно скасували. Наприклад, у лютому на експлуатацію доріг Уманського району Черкаської області планували витратити 32 млн 425 тис. грн. Тоді компанія “Дорстрой” запропонувала виконати роботи за 32 млн 351 тис. грн. Їхній конкурент “ШРБУ-48” запропонував 30 млн 638 млн грн, тобто його послуги були майже на 1,7 млн грн дешевші. Цю пропозицію відхилили, а самі торги незабаром скасували. Державна аудиторська служба провела моніторинг тендера та виявила порушення.

Такий самий тендер знову оголосили вже у квітні. Однак тепер на утримання доріг Уманського району замість 32,4 млн грн пропонують уже 28 млн грн.

Також після перевірки Державною аудиторською службою скасували тендер на 37,5 млн грн (експлуатація доріг Звенигородського району). Служба автодоріг визначила переможцем “Євробуд-Асфальт”, а аудитори заявили, що пропозицію цієї компанії треба було скасувати, бо не надано атестат про акредитацію ДП “Дорожній науково-технічний центр”. Нещодавно Служба автодоріг знову оголосила тендер на експлуатацію доріг Звенигородського району вже з очікуваною вартістю в 36 млн грн.

Замовник вимагає, щоб у підрядника обов’язково були два асфальтоукладачі й один каток. Це при тому, що для нормальної роботи одного асфальтоукладача потрібні три катки, тобто якщо замовник вимагає два асфальтоукладальники, то він мав би вимагати і шість катків. Але от цікавий збіг: у “Євробуд-Асфальт” такої кількості катків немає. Може виникнути враження, що саме під цю компанію вимоги й виписали.

Також Служба вимагає атестат про акредитацію ДП “Дорожній науково-технічний центр”. Незважаючи на те, що рішенням АМК України така вимога визнана незаконною.

Державна аудиторська служба також знайшла таке саме порушення в тендері на експлуатацію доріг Золотоніського району (на 33,2 млн грн). “Будівельне управління-77” запропонувало виконати ці роботи за 32,9 млн грн. Однак аудитори встановили, що, як і в “Євробуд-Асфальту”, у компанії немає атестата про акредитацію ДП “Дорожній науково-технічний центр”. Тому Служба автодоріг скасувала результати тендера.

“Євробуд-Асфальт” і “Дорстрой” – чи не найбільші підрядники Служби місцевих автодоріг у Черкаській області. З їхніми обсягами може зрівнятися тільки “Будівельне управління-77”.

Чиновники знайшли ще один спосіб обійти тендери?

Останні кілька тижнів чиновники перестали публікувати “зіпсовані” документи. Можливо, на це вплинули скарги потенційних учасників тендера, журналістів чи особлива увага з боку Державної аудиторської служби. Однак у квітні, здається, дорожники знайшли нову хитрість.

У березні жодна процедура не відбулася без проведення тендера. В лютому без тендера купили електронний ключ за 234 грн, 2760 грн заплатили за мобільний зв’язок, 198 грн за КЕП, ще кілька тисяч заплатили за ремонт комп’ютера і 15,8 тис. грн заплатили провайдеру за комунікаційні послуги. Тобто без тендера проводили закупівлі виключно на незначні суми. Всього за лютий без торгів витратили 21,1 тис. грн. А у березні – жодної копійки.

У квітні Служба автодоріг уже не опублікувала жодного нечитабельного документа в тендерах. Однак без торгів витратила 7,2 млн грн. І це всього за 17 днів квітня. Сума, яку витратили без тендера, порівняно з лютим зросла в 351 раз!

За дороги у Золотоніському районі 1,4 млн грн отримала компанія “Будівельне управління-77”, “Дорстрой” отримав 4 млн грн без конкурсу на дороги в Уманському районі. Ще 1,8 млн грн без торгів виділили “Євробуд-Асфальту” на дороги у Звенигородському районі.

Остання компанія викликає особливий інтерес. “Євробуд-Асфальт” створили у квітні 2018-го. Власник – Армен Абрамян. Компанія почала отримувати державні підряди тільки під кінець минулого року і майже всі – від Служби місцевих автодоріг у Черкаській області.

На ремонт дороги Звенигородського району вирішили витратити до 41 363 510 грн. Торги провели з єдиним учасником – “Євробуд-Асфальт”. Фірма запропонувала 41 343 444 грн, це і стало її першим переможним державним тендером.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *