Коли в Україні прив’яжуть гривню до євро замість долара

Попри наміри Нацбанку відв’язати гривню від долара і почати рахувати її курс по євро, переходу на євровалюту ні в найближчому, ні у віддаленому майбутньому не планується. Адже, серед іншого, таким чином, Україна втратить можливість самостійно проводити відсоткову політику. Крім того, відмова від гривні унеможливить здійснення незалежної курсової політики.

2971_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

Про це йдеться у матеріалі “Мінфіну”. Також, зазначається, поки що немає єдиної думки про те, наскільки такий крок є ефективним для країн з нестійкою демократією та нерозвиненими ринками. До яких належать і Україна.

“Кризи [в таких країнах] часто мають внутрішню політичну природу. А стандартним методом абсорбції валютних і фінансових шоків, викликаних кризою, є саме девальвація національної валюти, чого не можна робити після входження в зону євро”, – пояснюють автори матеріалу.

Перехід України на євро не на часі

Разом з тим, наголошується, можливості зміни обмінного курсу національної валюти мають допомагати українській економці адаптуватися до шоків та зміни фаз бізнес-циклу. І якщо гривня може виконувати це завдання, “реагуючи на зміни у балансі попиту та пропозиції на валютному ринку”, то:

курс євро, стверджується, часто змінюється не в тому напрямі, який відповідає ситуації в українській економіці;
“це може призвести до накопичення макроекономічних дисбалансів, а також генерувати кризові явища та стримувати економічне зростання”;
“Перехід України на євро точно не на часі. Україна має зберігати можливість своєї монетарної політики задля забезпечення нормального функціонування економіки. У принципі, у нашій країні значна частина ВВП перерозподіляється через витрати бюджету, і, відповідно, власна грошова одиниця допомагає легше створювати механізми швидкого грошового обігу”, – констатується в матеріалі.

Чому в Україні заговорили про “відмову” від долара

Раніше ж у самому Нацбанку зазначили: причиною можливої прив’язки гривні до євро замість долара є зростання частки валютних угод, що здійснюються в країні, саме в євровалюті.

Там наголосили: вже зараз за операціями з купівлі безготівкової валюти клієнтами частка операцій на євро впритул наблизилася до 50%. А “учасники ринку вже потребують розрахунку індикатора довідкового значення курсу гривні до євро на міжбанку станом на 12 годину”.

Втім, у експертному середовищі вважають, що поки що долар є найбільш поширеною валютою для міжнародних платежів. І євро ще не зможе скласти йому конкуренцію.

Ба більше, зазначається, що на доларових інструментах можна більше заробляти, ніж на євро. Тому для переходу в євро як основну курсоутворювальну валюту “необхідні інші, не лише економічні, а й соціально-політичні чинники”.

Водночас, зазначають експерти, прив’язка курсу гривні до євро – і, відповідно, відмова від долара – не відбудеться ні у 2024-му, ні у 2025 році. А саму заяву НБУ про “відмову” від долара слід розглядати більше як політичну – у світлі прагнення України вступити до Євросоюзу.

“Заяву Нацбанку про те, що він готовий подумати в майбутньому про прив’язку гривні до євро на фінансовому ринку назвали суто політичною, ніхто не чекає від нашого регулятора конкретних кроків у цьому напрямку чи опрацювання дорожньої мапи. Але всі розуміють, що НБУ потрібно було це сказати в межах спільної кампанії зі вступу України до Євросоюзу”, – кажуть вони.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *