Коли курс гривні почнуть рахувати за євро

Долар США все ще залишається основною курсоутворювальною валютою в Україні. Однак у сегменті операцій банків з клієнтами частка угод у євро в загальному обсязі має тенденцію до зростання. Крім того, повномасштабна війна змінила ситуацію з попитом на євро, а тому ця валюта має значні шанси стати новим курсовим орієнтиром в Україні. Можливість прив’язати курс гривні до євро замість долара розглядає Нацбанк.

7059_614cd0f09c1b5.jpeg (43.95 Kb)

“До широкомасштабного вторгнення основною іноземною валютою для бізнесу та населення в Україні поза всякими умовами був долар. Нині ситуація змінюється, адже близько 5 мільйонів українських громадян перебувають на території ЄС та користуються українськими картками. Проте кошти витрачаються в євро. Ці суми досить значні у щомісячному вимірі”, – зазначають аналітики.

При цьому наголошується: також спостерігається попит на євро і на готівковому ринку. А активізація міжнародної торгівлі з ЄС із часів повномасштабного вторгнення лише посилює позиції цієї валюти.

“Усі ці фактори дають змогу розмірковувати над тим, що в майбутньому курс євро/гривня може стати основним для розрахунку. Принаймні індикатори валютного ринку свідчать про подібну ймовірність”, – резюмували аналітики.

Українці почнуть менше переживати за курс гривні

Водночас, зазначається, якщо прив’язка гривні до долара все ж відбудеться, це матиме більше психологічний ефект – адже “нічого принципово не змінюється”. Зокрема, пояснюють автори матеріалу, у такому разі помірні коливання курсу гривні все менше викликатимуть занепокоєння в українців.

“В умовах гнучкості курсу такий крок навряд чи створить якісь явні переваги чи недоліки для населення та бізнесу. Тут більше варто говорити про психологічну складову. Бажано, щоб населення та бізнес перестали вимірювати стабільність гривні, орієнтуючись лише на одну світову валюту. Перехід на євро може цьому сприяти”, – резюмується у матеріалі.

Коли курс гривні почнуть рахувати за євро

Зі свого боку аналітики “Мінфіну” зазначають: прив’язка курсу гривні до євро – і, відповідно, відмова від долара – не відбудеться ні 2024-го, ні 2025 року. Ба більше, саму заяву НБУ про “відмову” від долара слід розглядати більше як політичну – у світлі прагнення України вступити до Євросоюзу.

“Заяву Нацбанку про те, що він готовий подумати в майбутньому про прив’язку гривні до євро на фінансовому ринку назвали суто політичною, ніхто не чекає від нашого регулятора конкретних кроків у цьому напрямку чи опрацювання дорожньої мапи. Але всі розуміють, що НБУ потрібно було це сказати в межах спільної кампанії зі вступу України до Євросоюзу”, – йдеться у повідомленні.

При цьому наголошується: зараз мало хто вірить, що Україна змінить основну курсову прив’язку гривні з долара на євро до кінця 2024 року або навіть 2025-го. Це вважається далекою перспективою.

“За повної інтеграції України до Євросоюзу (особливо це стосується товарних імпортно-експортних відносин) цілком логічно “прив’язати” гривню до євро. Однак це аж ніяк не означає, що все відбудеться в якійсь найближчій перспективі. Це, радше, вектор, наміри, для втілення яких знадобиться низка рішень”, – пояснили автори матеріалу.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *