Як в Україні діє корупційна схема на документах і хто за нею стоїть

Компанія “Поллі-Сервіс” (створена менеджерами скандального ЄДАПС) лише за неповні 9 місяців 2023 року “виграла” тендери на 1,9 млрд грн, а торік – на 7 млрд. Цих грошей вистачило б на купівлю 140 тис. комерційних дронів , які використовують ЗСУ Але замість допомоги фронту гроші витрачаються на папір. “Поллі-Сервіс” друкує захисні елементи, бланки суворої звітності, які вже давно потрібно було цифровизувати. А держпідприємство “Поліграфічний комбінат “Україна” купує ці документи без конкурсу та витрачає на це мільярди.

7834_idcard-1.png (195.14 Kb)

Про те, як розквітла схема і хто за нею стоїть, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Король держзакупівель: скільки з бюджету отримує “Поллі-Сервіс”

Скандальна компанія “Поллі-Сервіс” отримує більше тендерів, ніж більшість держпідприємств. З січня по вересень 2023 року колишній ЄДАПС отримав контракти на 1,9 млрд грн. Для порівняння: одна з найбільших держкомпаній “Укрпошта” за цей же період виграла тендери лише на 345,3 млн грн. Це в 5,6 рази менше, ніж у “Поллі-Сервіс”.

“Поллі-Сервісу”, незважаючи на цілу низку скандалів, сотні мільйонів гривень за матеріали для виготовлення документів платить держкомпанія “Поліграфкомбінат “Україна”. Так, згідно з даними Рrozorro, тільки за останні кілька місяців “Поллі-Сервіс” отримав від поліграфкомбінату :

24 липня – 172,9 млн. грн.;
24 липня – 172,9 млн. грн.;
24 липня – 232,4 млн. грн.;
4 липня – 140,5 млн. грн.;
5 червня – 5,3 млн. грн.

Загалом за неповних 9 місяців підприємство отримало з бюджету майже 2 млрд грн. Обсяг тендерів традиційно потрапляє до десятки найбільших у всій країні. Неймовірні заробітки “Поллі-сервіс” на держзакупівлях почалися 2021-го.

Ще у 2020 році підприємство отримало за рахунок держзакупівель лише 12,4 млн грн. 2022-го за повний рік “Поллі-Сервіс” отримав уже 7 млрд грн. Абсолютну більшість тендерів компанія отримала від держпідприємства “Поліграфкомбінат “Україна”. За весь час існування “Поллі-Сервіс” отримав тендери на 10,76 млрд. грн., з них 10,49 млрд. грн. – від поліграфкомбінату “Україна”.

“Поллі-Сервіс” виготовляє захисні елементи, бланки та ін для документів суворої звітності. Компанія продає свою продукцію державному поліграфкомубінату. Якби вимоги до документів спростили, перевели б їх у електронний вигляд, а замість дорогих захисних елементів справжність перевіряли у реєстрах, лише торік держава могла заощадити близько 7 млрд грн. За ці гроші можна було купити 140 тис. популярних серед воїнів ЗСУ дронів Mavic 2 Pro.

Хто стоїть за держзакупівлями

“Поллі-Сервіс” належить “Інноваційно-індустріальній групі” (ІІГ, володіє 85% компанії) та киянці Наталі Кочубей (15%). У свою чергу ІІГ належить Таріяму Матару Мохамеду (громадянин ОАЕ), Ірині Обиденко та ще кільком компаніям.

Ірина Обиденко очолювала ЄДАПС з моменту його заснування та до закриття. У свою чергу Наталія Кочубей була віце-президентом ЄДАПС . Фактично “Поллі-Сервіс” заснований менеджерами скандального консорціуму, які виконують таку ж роботу. Бенефіціаром схеми був Юрій Сидоренко. OBOZREVATEL неодноразово писав про розслідування щодо Сидоренка, його зв’язки з корупційними схемами як в Україні, так і за кордоном.

Схема ЄДАПС існувала в Україні з 2010 по 2014 рік. Тоді з нею боровся голова редакційної ради OBOZREVATEL Михайло Бродський. Представники монополіста домовлялися з керівником міністерства або відомства, що захисні елементи будуть використовуватись на більшості документів, за що керівник державного органу отримував “відкат” . Використання голографічних елементів робило документ суттєво дорожчим та дозволяло ЄДАПС отримувати мільярдні прибутки на тендерах.

Через постійне використання корупційних схем в Україні з’явилося 453 види бланків документів суворої звітності , вартість яких необґрунтовано завищена через використання у них голографічних знаків. Фактично, це був ще один корупційний податок для українців, який потрібно було сплачувати при кожному оформленні документів з елементами голографічного захисту.

Так, наприклад, атестати про середню та вищу освіту при собівартості 2,2 грн випускники шкіл та вишів змушені купувати за 35,64 грн. Помітні доходи осідали на рахунках підгодованих держпідприємств та самого консорціуму ЄДАПС.

Як відродили схему ЄДАПС

2021-го Тетяна Бондаренко, яка є подругою колишнього топ-менеджера ЄДАПС Ірини Обиденко, очолила поліграфкомбінат “Україна”. Держпідприємство належить Кабміну, і без згоди уряду ухвалити таке кадрове рішення було неможливо.

Після призначення Бондаренка “Поллі-Сервіс” почав отримувати тендери на величезні суми. Водночас “допоміг” ЄДАПС і Кабмін, що відродився. Уряд почав посилювати вимоги до документів. Замість того, щоб переводити бланки в електронний вигляд і рухатися шляхом цифровізації , Кабмін вирішив подорожчати бланки.

Так, 23 лютого 2022 року постановами № 275 та 844 уряд Шмигаля змінив вимоги до бланку посвідчення водія, додавши норму, згідно з якою “персоналізація бланка відбувається способом кольорового ретрансферного термодруку”.

Постановою №228, також 23 лютого 2022 року, змінили вимоги до закордонних паспортів . Кабмін вирішив розмістити на паспорті Малий Державний Герб та Прапор, розмістити на документі низку захисних елементів.

Фактично відомий корупційний спрут, який діяв з 2010 року до 2014-го, не лише відродився, а й отримав нові оберти. OBOZREVATEL в черговий раз публічно звертається до Кабміну та правоохоронних органів з вимогою розслідувати діяльність поліграфкомбінату “Україна” та його зв’язку з “Поллі-Сервіс”.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *