Як ірландська компанія розраховує захопити половину українського ринку цементу

Провідний виробник будівельних матеріалів у світі – ірландська CRH – за крок до того, щоб отримати контроль над половиною українського ринку цементу. Чому війна не стала на заваді інвестиціям у €100 млн 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Минулого тижня АМКУ звернувся до гравців будівельного ринку з вимогою надати інформацію про закупівлі цементу впродовж 2018-2022 років, каже Forbes топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України на умовах анонімності, оскільки він не може публічно коментувати цю тему через можливий конфлікт інтересів. «Це свідчить про початок розслідування АМКУ для надання дозволу або заборони на купівлю компанією CRH активів Buzzi», – каже він. 

У червні італійський виробник цементу Buzzi, який володіє в Україні заводами «Волинь-цемент» і «Південьцемент», повідомив, що продає частину бізнесу в Східній Європі ірландській групі CRH – одному з найбільших виробників будівельних матеріалів у світі

Торік в Україні вироблено 5,4 млн тонн, що вдвічі менше, ніж у 2021 році, свідчать дані асоціації «Укрцемент». Частка Buzzi склала близько 14%. 

В Україні CRH належить три заводи: в Камʼянець-Подільському, Одесі та Миколаєві. Частка CRH на українському ринку – близько 32%, говорить топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України. З осені 2021-го цементні заводи групи в Україні працюють під брендом – Cemark. 

Вартість угоди – €100 млн, повідомляється на сайті Buzzi. Італійський виробник розраховує закрити її у 2024 році. «До великої війни такий актив міг коштувати значно більше», – пояснює Forbes Дмитро Чурін, голова аналітичного відділу інвесткомпанії Eavex Capital. Аналітик нагадує про спробу азербайджанського NEQSOL Holding придбати акції «Івано-Франківськцементу» у жовтні 2021-го. Тоді угоду про продаж виробника цементу з Івано-Франківська з 40%-вою часткою на ринку України Forbes оцінював в $300–400 млн. Через війну угоду не закрили, повідомив Forbes співрозмовник, наближений до власників «Івано-Франківськцементу». «Зараз продаж не розглядаємо», – додав він.

Угода року на ринку цементу. Навіщо ірландська CRH купує в Україні два цементних заводи за €100 млн (і може захопити половину ринку) /Фото 1

Хто виробляє цемент в Україні

Якщо АМКУ погодить концентрацію, частка CRH зросте до 46%. Конкуренти ірландській компанії – «Кривий Ріг Цемент» (частка на ринку – менш ніж 10%) та «Івано-Франківськцемент» (44%). 

«Ця концентрація матиме негативні наслідки для покупців цементу в Україні, оскільки призведе до фактичної монополізації та обмеження конкуренції на ринках цементу та бетону», – зазначає топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України. Менш апокаліптично налаштований Чурін із Eavex Capital. «Завжди є альтернатива у вигляді імпорту», – переконаний він. 

Виробництво бетону та залізобетонних виробів – ще один напрям бізнесу CRH в Україні. Зокрема, завод групи PoliBeton Energo у Білій Церкві виробляє опори для ліній електропередачі. У липні Cemark завершила основний етап будівництва на новому цементному терміналі у Вишневому Київської області, у який інвестувала понад $37 млн, передає Global Cement News. На новому комплексі компанія розраховує виробляти 450 000 т цементу на рік. 

Forbes звернувся з запитом до АМКУ та CRH. Пресслужба АМКУ пообіцяла надати відповідь упродовж пʼяти днів, але не встигла до публікації статті. У CRH на момент публікації не відповіли на запит Forbes. 

Чому ірландська компанія розширює присутність в Україні, а італійська йде з ринку? 

Перспективний ринок

Напад РФ завдав українській інфраструктурі збитків на понад $136 млрд, свідчить дослідження Київської школи економіки станом на 1 листопада 2022 року. Лише на будівельні матеріали для відновлення країни доведеться витратити $63 млрд, свідчить дослідження Інституту міжнародних економічних досліджень та «Укрпромзовнішекспертизи». Очікуваний попит на цемент в Україні, за прогнозом аналітиків, складатиме 15-16 млн т на рік, що втричі більше, ніж вітчизняні компанії виробили у 2022 році.

Частка цементу у відновленні – від 3% загальної вартості, йдеться у дослідженні. Враховуючи те, що цемент також використовується для виробництва інших будівельних матеріалів, його фактична частка може бути ще більшою – 8-10%, уточнює топменеджер будівельної компанії. У грошах це ринок на $2–5 млрд.   

Тоді чому італійська компанія вирішила вийти ринку, який за прогнозами ростиме?

У березні 2023-го НАЗК додало Buzzi до переліку міжнародних спонсорів війни. За даними агентства, італійська компанія входить до пʼятірки лідерів цементної промисловості РФ і відмовилася виходити з цього ринку. 

Своєю чергою, CRH, яка володіла у РФ шістьма заводами будівельних сумішей, заявила про вихід із російського ринку.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *