Юрист назвав неочевидні правопорушення в Україні – за що і який штраф можна отримати
Адвокат перерахував порушення, які можуть бути не очевидними для громадськості
Покарання за менш явні правопорушення в Україні
В Україні є порушення, які багатьом жителям можуть бути незрозумілі. Тим не менш, дуже важливо знати про ці обов’язки, щоб уникнути штрафів. Про це в заяві виданню РБК-Україна розповів адвокат Андрій Бовкун.
Більшість автомобілістів розуміють, що паркування, зупинка чи стоянка в місцях, відведених для транспортних засобів, якими керують особи з обмеженими фізичними можливостями або перевозять інвалідів, є адміністративним правопорушенням. Відповідно до статей 122 та 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), це може призвести до штрафу від 1020 до 1700 гривень. Однак не всі знають, що правопорушенням вважається паркування, зупинка або стояння транспортного засобу з двигуном внутрішнього згоряння на місцях, призначених для електромобілів. Згідно з частиною 8 статті 152-1 та частиною 6 статті 122 КУпАП це може призвести до штрафу від 340 до 510 гривень .
Ще одне менш відоме порушення, за яке можуть бути накладені штрафи, – це звуковий сигнал автомобіля в містах . Це означає, що водія можуть оштрафувати за використання клаксона. Керуючи транспортним засобом, водії часто подають звуковий сигнал у різних ситуаціях; однак, згідно з розділом 9 Правил дорожнього руху (ПДР), звуковий сигнал служить попереджувальним сигналом. Забороняється використовувати його в населених пунктах, крім випадків, коли це необхідно для запобігання дорожньо-транспортній пригоді. Отже, зайве подання сигналу є порушенням п. 9.5 ПДР, що може призвести до адміністративної відповідальності водія за ст. 125 ч. 2 та ст. 122 КУпАП, можливі адміністративні наслідки – попередження або штраф у розмірі 510 гривень .
Часто пішоходи переходять вулицю в непозначених місцях або прямо перед зустрічним транспортом . Ця дія є адміністративним правопорушенням, передбаченим ст. 127 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від 255 до 850 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин . Ще одним порушенням є недотримання правил поводження з собаками та котами в громадських місцях . Якщо власник тварини не прибере за своїм вихованцем, йому загрожує штраф від 170 до 340 гривень .
Не всі знають про заборону розпалювати вогнища та в’їжджати в ліси на автотранспорті під час пожежонебезпечного періоду. Відповідно до ст. 77 КУпАП за порушення цих норм передбачено накладення штрафу від 1530 до 4590 гривень . Якщо порушення призвело до пожежі або пошкодження лісу, штраф може зрости до 15 300 гривень .
Водіння в нетверезому стані: статистика та штрафи
10 березня перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький навів статистику за 2024 рік: 149 882 адмінпротоколи за керування автомобілем у нетверезому стані; 1000 ДТП за участю нетверезих водіїв; 110 загиблих і 1302 поранених. Стаття 130 Кодексу про адміністративні правопорушення стосується не лише водіння в нетверезому стані, а й:
- керування транспортним засобом під впливом наркотиків або інших речовин;
- керування автомобілем під впливом ліків, що знижують увагу та час реакції;
- допущення до керування транспортним засобом особи в такому стані сп'яніння;
- відмова від проходження в установленому порядку перевірки на наявність алкоголю, наркотиків чи інших отруйних речовин.
Штрафи:
- за ч.1 ст.130 (Керування транспортним засобом у стані сп’яніння або відмова від проходження перевірки на стан сп’яніння) КУпАП — штраф у розмірі 17 тисяч гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на один рік;
- за ч.2 ст.130 (Повторне протягом року керування транспортним засобом у нетверезому стані) КУпАП — штраф у розмірі 34 тисячі гривень з обмеженням керування транспортними засобами на три роки з можливістю конфіскації транспортного засобу або адміністративного арешту на 10 діб з конфіскацією транспортного засобу або без такої;
- за ч.3 ст.130 (Третє та наступні протягом року правопорушення) КУпАП — штраф у розмірі 51 тисячі гривень, позбавлення права керування транспортними засобами строком на 10 років та конфіскація транспортного засобу або адміністративний арешт на 15 діб із позбавленням права керування на строк 10 років та конфіскацією транспортного засобу;
- за ч.4 ст.130 (вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин або лікарських засобів після ДТП до проходження обов'язкового огляду) КУпАП — 34 тисячі гривень або адміністративний арешт на 15 діб із позбавленням права керувати транспортними засобами на три роки.