Наскільки небезпечна ситуація на ЗАЕС, найбільшій атомній станції Європи – розповідь мера Енергодара

Яка ситуація склалася на Запорізькій атомній електричній станції, які існують ризики, наскільки реальні виникнення надзвичайних ситуацій. А також про те, як поводяться росіяни з тими, хто лишився жити та працювати на окупованій території. Про це та інше журналісту Інформатора розповів міський голова Енергодара Дмитро Орлов. За його інформацією, ситуація на атомній станції залишається напруженою. Зараз окупанти посилили тиск на місцеве населення стосовно паспортизації. Також вишукують проукраїнськи налаштованих людей. 

Для безпеки ЗАЕС не вистачає кваліфікованих спеціалістів

Мешканців у місті лишилася приблизно п’ята частина – десь десять тисяч чоловік. Відповідно на атомній станції критична ситуація з кадрами. Якщо до окупації на ЗАЕС працювало 11 тисяч фахівців, то зараз лишилося близько двох тисяч. 

«Кадровий голод відчувають навіть самі окупанти, бо не можуть нормально закрити зміни постійного чергування по критичному персоналу, ліцензованому персоналу таке інше. Є навіть випадки, коли на блочному щиті керування на зміну замість 6-7 операторів заступає два», – каже міський голова.

На думку Орлова, 11 тисяч персоналу одночасно замінити не вдасться. Такої кількості резервного персоналу немає на жодній атомній станції. Тому росіянам нема де взяти потрібної кількості фахівців. Та й кожен блок станції відрізняється один від іншого. І ліцензії люди отримують на конкретний реактор. Це ще одна причина того, що окупанти не знайдуть персонал. Так, є поодинокі випадки, коли спеціалістів везуть с росії. Але тут мова йде про десятки фахівців з російських атомних станцій. Вони приїжджають на місяць-два, максимум на півроку. Та намагаються скоріше повернутися назад. Розуміють, що ведуться постійні бойові дії. І бачать, що станція не звільнена, як це їм декларують по російському телебаченню, а окупована. А окупанти поводять себе як терористи. Люди технічного складу це розуміють. І перед реальною загрозою аварії, їм вже не потрібні жодні гроші, які обіцяли.

«Не можна недооцінювати складову персоналу у питаннях небезпеки. Окупанти оказують тиск, в тому числі фізичний і психологічний, намагаючись змусити підписувати контракти з Росатомом і брати російські паспорти. Є непоодинокі навіть летальні випадки. Люди зникають безвісті, вже кілька місяців з ними втрачений зв’язок. Є приклади катувань – у тому числі електричним струмом, фізичне побиття. Там відбуваються страшні речі», – підкреслює міський голова.

Після звільнення доведеться відновлювати роботу атомної станції. Для цього Енергоатом проводить  постійну підтримку кваліфікації того персоналу, який виїхав.

«Формують зміни для того, щоб оперативно, протягом кількох годин після повернення станції під український контроль, вони включилися в роботу. Бо той персонал, який працює там зараз, необхідно буде проводити через фільтраційні процедури, з’ясовувати всі обставини співпраці з окупантами», – сказав Дмитро Орлов.

Окупанти порушили всы норми безпеки на ЗАЕС

Порушуючи вимоги Держатомрегулювання, окупанти перевели у стан гарячого зупинення енергоблок №4. З технічних причин у стан холодного зупинення перевели й енергоблок №6. Це порушує норми українського регулятора і підвищує ризики виникнення небезпечних подій на станції. За інформацією Енергоатому, технічна складова відповідає для стану виключно холодного зупинення, а не гарячого.

Атомні енергоблоки не генерують електричну енергію вже більше року – з вересня минулого року. Але необхідно охолоджувати ядерне паливо, яке знаходиться і в басейнах витримки, і в ядерних реакторах. Для цього потрібно постійно підтримувати всі параметри в регламентних межах. Необхідні обслуговуючий персонал, безперебійне забезпечення електроенергією для роботи насосів, які охолоджують ядерне паливо.

За весь період роботи станції в окупаційному режимі вже було шість повних знеструмлень ЗАЕС с запусками резервних дизель-генераторів. За всю історію експлуатації таке відбувалося вперше – щоб повністю зникало зовнішнє електроживлення і станція повністю переходила на роботу від резервних дизель-генераторів.

«Взагалі все, що роблять окупанти на атомній станції, є небезпечним. Відбувається мінування периметру та інших частин промислової зони. Наявність великої кількості вибухових пристроїв і до тисячі озброєних окупантів на станції становить небезпеку. Станцію перетворили на військову базу. Вона не генерує енергію, а використовується, як схованка. Бо розуміють, що ЗСУ в жодному випадку не будуть вести вогонь по найбільшій атомній станції Європи. І досить спокійно там себе почувають», – зазначає Дмитро Орлов.

Друга складова небезпеки – технологічна. Йдуть постійні бойові дії. Зараз відсутня можливість нормально поповнювати ставок-охолоджувач з Каховського водосховища – бо водосховища вже не існує. Це додаткові ризики, які унеможливлюють нормальну роботу енергоблоків з нормальним відведенням теплової енергії.

Нестабільне й зовнішнє живлення. Бо атомна станція продовжує живитися від енергетичної системи України. І знеструмлення, які періодично відбуваються, дають додаткові ризики небезпеки.
Вже більше року на станціє присутні представники міжнародної місії. Сам факт їх допуску окупантами на територію є позитивним. В той же час українська сторона чекала, що присутність міжнародної місії призведе до демілітаризації та деокупації станції та території навкруги. Але окупанти на це не йдуть – бо не для того окупували станцію, щоб потім її звільнити через дипломатичний тиск. Вони використовують її виключно для ядерного шантажу та впливу на Європу і всього світу.

Енергодар лишається проукраїнським

Що стосується самого Енергодара, то зима створює для нього багато проблем. Місто нетипове у плані опалення. Тут немає котельнь, які працюють на газу, твердому чи рідкому паливі. Опалення йшло від атомної або теплової станцій. Остання не працює з весни, а атомна – з осені минулого року. Минулий опалювальний період пройшов у досить важких умовах.

«У квартирах було +10 градусів. Люди опалювалися за рахунок електричних приладів. І тільки у другій половині зими окупанти встановили модульні котельні – без розрахунків, у порушення проєктних норм. І якусь частину будинків опалювали за рахунок спалення дизельного палива – на добу використовували 30 і більше тонн. У цьому році також від атомної та теплової станцій тепла не буде. І як місто буде проходите опалювальний період навіть важко уявити», – розповів Дмитро Орлов.

У місті залишаються діти. До окупації там працювало сім закладів середньої освіти. Зараз дітей поменшало. Та й небагато освітян пішло працювати під окупантів – не більше п’яти відсотків. Тому міський голова вважає, що з таким складом фахівців та кількістю дітей неможливо у повній мірі нормально запустити навчальну складову. Не зможуть працювати й дитячі садочки. Але це не заважає окупантам робити провокаційні відеоматеріали.

«В Енергодарі лишаються проукраїнсько налаштовані люди. І вони будуть там завжди. Багато хто з них вже пройшов через катівні чи зараз знаходиться в них. Місто чекає на звільнення та формує спротив. Але кожний кілометр у напрямку Енергодару вдається ЗСУ дуже важко», – запевнив міський голова.

На його думку, відразу після звільнення треба буде оцінити об’єми збитків, які нанесли окупанти на ЗАЄС, що та скільки вкрали та пошкодили. Також розв’язати проблеми із забезпеченням водою для охолодження тощо. Тобто швидко вирішити всі ці питання навряд чи вдасться. Але без цього не обійтися.

Ігор ТЕМИН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Проти росії треба провести контртеррористичну операцію – російський сепаратист Михайло Орешников
  • Аналітики встановили пілотів рф, які бомбардують Україну з авіабази "Енгельс-2": список воєнних злочинців
  • Чи готові Київстар, Vodafone та Lifecell до роботи в умовах блекаутів – результати перевірки Нацкомісії
  • Зеленський назвав єдину різницю між росією та ХАМАСом: звернення президента до НАТО

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *