Данило Гетманцев впливав та впливає на діяльність податкової, незалежно від керівника – міністр фінансів Сергій Марченко

Блокування податкових накладних, яке з’явилося ще до початку повномасштабного вторгнення, створило великі проблеми для бізнесу. Міністр фінансів не має часу дивитися в цей бік. А голова податкового комітету ВР Данила Гетманцев, знайшов спосіб керувати ДПС в ручному режимі, поставивши на посаду заступника керівника відомства свою людину Євгенія Сокура. Інформатор спробував відповісти на запитання про те, чи можуть Сокур і Гетманцев на цьому заробляти.

Мільярдні хабарі

З 4 по 14 серпня 2023 року були опитані компанією Аdvanter Group та іншими організаціями 635 власників та топменеджер українського бізнесу щодо тиску на підприємців з боку держави. Найбільше скарг було на податкову. 

скарги підприємців

Фото – сторінка в ФБ Andrii Dligach

Серед опитаних 8% заявили, що в податковій їх змушували чи натякали дати хабар. А 47% представників бізнесу говорили про інші перепони, які податкова робить відносно підприємців. Серед цих скарг чи на найпершу сходинку займає блокування податкових накладних.

Кабінет міністрів прийняв постанову № 1165 щодо блокування податкових накладних у грудні 2019 року. 

“До повномасштабного вторгнення блокування було масове. Що це таке? Це коли укладається угода, робиться видаткова накладна і подається до системи реєстрації. До цієї накладної на ту саму суму подається податкова накладна. А податкова бере та цю податкову накладну блокує. Моєму покупцю потрібний ось цей вхідний ПДВ для того, щоб потім зменшити свої податкові зобов’язання. А він використати його не може», – розповів представник середнього бізнесу Дмитро Жеравін.

З осені 2022 року уряд змінив порядок зупинення реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Це мало побороти «податкові скрутки», проте призвело до ще більшого блокування роботи «білого» бізнесу та неможливістю скористатися податковим кредитом. Одразу під блокування потрапило понад 1 млн податкових накладних.

За даними податкової на початок серпня 2023 року, було заблоковано 292 тис. 285 накладних на суму податку на додану вартість 4 005 132 тис. грн.

Звісно, можна звернутися до суду. Проте процес там може тягнутися роками, а це не припустимо, коли в компанії є довгострокові контракти та зобов’язанні. Проте з’явився цілий прошарок компаній, які готові за гроші розблокувати роботу компаній. 

«У мене були нормальні приходи, всі підтверджені документами та ТТМ-ки в порядку, і витрати в порядку, і ми потрапили до «ризиків». І з нас податкова викачала понад 300 тисяч. Так, щоб ми могли далі продовжувати свою діяльність, – поділився досвідом Дмитро Жеравін. – У мене є контрагенти, мої постачальники, які як потрапили у 2021 році в «ризики», то досі не можуть з них вийти, тому що у них немає можливості заплатити до бюджету».

Є ще один варіант: дзвонити напряму голові комітету з питань фінансів Данилу Гетманцеву. В інтерв’ю «Економічній правді» у лютому цього року, нардеп залишив свій телефон. На питання, “чи не є це ручним втручанням?” Гетманцев відповів, що це його обов’язок як депутата. І підприємці справді стали до нього звертатися за допомогою.

Хто “керує” податковою

У липні 2023 року міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що механізм блокування податкових накладних виявився шкідливим для бізнесу. Проте участь у цій історії Данила Гетманцева – оте ручне керування, про яке говорили в інтерв’ю – суперечить розділенню законодавчої та виконавчої гілок влади.

«Кожна гілка влади має свої повноваження. Крапка. Повноваження керівництва уряду, Міністерства фінансів чітко визначені законом України. Якби всі дотримувалися цих законів, можливо, ситуація була б іншою», – заявив Сергій Марченко.

Сергій Марченко

Міністр фінансів України Сергій Марченко. Фото – Мінфін

За його словами, Данило Гетманцев «впливає на діяльність податкової і впливав незалежно від керівника». Народна депутатка Ніна Южаніна у відповідь на це запитала: «А що, так можна було?». Нагадаємо, що державна податкова служба (ДПС) знаходиться у підпорядкуванні у міністерства фінансів. Проте зараз це підпорядкування можна вважати формальним.

«Після початку війни діяльність податкової і митниці не перші в моїх пріоритетах. Коли у вас одна половина бюджету формується завдяки міжнародним коштам, а інша половина – це військові видатки, то у вас фокус і пріоритети зміщуються однозначно. Якщо до війни було більше залученості в діяльність податкової і митниці, то зараз мій фокус логічно змістився на міжнародний фронт», – так пояснив відстороненість від справ податкової Марченко.

Поки міністр фінансів «не дивиться» в бік податкової, її співробітниць зловили на гарячому, коли вони отримували кеш за послуги «ручного режиму» реєстрації податкових накладних. Частину хабаря заховали у дитячому візочку.

 

«Начальниця відділу контролю за відшкодуванням ПДВ спільно з начальницею відділу роботи із ризиками податкової служби в Кіровоградській області налагодили схему збагачення на підприємцях, – йдеться у повідомленні Державного бюро розслідувань. – «Такса» складала 1% від загальної суми».

Хто “допомагає” Гетманцеву

Як повідомляв ТГ-канал «Монополіст», який наповнюють Сергій Головньов та Юрій Віннічук, у 2022 році офіційний колишній помічник Гетманцева Євгеній Сокур був призначений виконуючим обовʼязків заступника голови ДПС. 

Євгеній Сокур

Євгеній Сокур. Фото з соцмереж

Однак на сторінці відомства ви не знайдете ані фото, ані офіційної біографії Євгенія Сокура. 

в даних податкової

Без фото Євгенія Сокура сторінка виглядає дивно

 

«Маємо ситуацію, коли помічника голови Податкового комітету без відповідного досвіду відразу призначають на керівну посаду Державної податкової служби», – повідомляє «Монополіст».

Дійсно, Євгеній Сокур був помічником нардепа Гетманцева та обіймав посаду старшого юриста в компанії Jurimex. Свого часу в цій фірмі працював Данило Гетманцев та вказував її у своїй декларації. 

В останнє Гетманцев і Сокур разом виступали на форумі в червні 2023 року. 

Данило Гетманцев “впливав та впливає на діяльність податкової, незалежно від керівника”: міністр фінансів Сергій Марченко 5

Виходить, що Сокура призначили заступником голови ДПС попри те, що досвіду роботи у податковій він не має. До того ж за даними ЗМІ, начебто саме експомічник Гетманцева може відповідати за блокування накладних по всій країні. 

Ймовірно, що Сокуру та Гетманцеву вигідна вся ця ситуація. Тоді постає питання: навіщо Гетманцеву “протягати” Сокура до податкової, якщо нардеп і так знає, що там коїться? Людина на посаді заступника керівника, як Сокур – це людина, яка має повноваження щось вирішувати. Можливо, щоб “заробляти” на блокуванні? Звісно, ми не можемо цього стверджувати. Але цей висновок напрошується сам собою.

До того ж саме Данило Гетманцев перший повідомив, що на Сокура скоїли замах. 

«Замовники – схемщики, що втратили «бізнес» та перейшли межу. Євгена вдалося врятувати злагодженими діями карного розшуку», – так пояснив причини нападу на свого колишнього помічника голова комітету фінансів та згадав про «хребет» корупції, який зараз ламає податкова.

Данило Гетманцев “впливав та впливає на діяльність податкової, незалежно від керівника”: міністр фінансів Сергій Марченко 6

хабар

У податковій Києва “борються” з корупцією хабарями. Фото ДБР

 

Якщо Гетманцев розв’язує питання підприємців, які у них виникають з податковою, телефонним дзвінком, то кому він спершу телефонує? І як так виходить, що поки міністр фінансів зайнятий питаннями наповнення бюджету, столичних податківців ловлять на хабарях за самовільне зняття ризиковості з компаній, через що до тіньового обігу потрапило понад 45 млрд грн? Може це новий спосіб зламати «хребет» корупції»?

Підприємцям обіцяють зміни на краще

Нещодавно стало відомо, що у вересні 2023 року блокування податкових накладних може скоротитися вдвічі. До постанови Кабміну, яка регулює цей процес, можуть внести зміни. Про це пише сайт Mind.ua. 

Звичайно, це гарна новина. Але, як виправити шкоду, яку блокування вже завдало бізнесу? Скільки вже могли заробити на цьому Гетманцев і Сокур? І чи можна вважати те, що сталося злочином? У воєнний час, бізнесу, як і всій країні, так важко. А блокування посилило і без того важку ситуацію. В результаті сотні людей, які працювали на постраждалий бізнес, залишилися за межею бідності без роботи та зарплати.

Раніше Інформатор писав, що Зеленський підняв податки для підприємців.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *