Що потрібно зробити для зменшення кількості непрацюючих кредитів?

Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківській галузі потенційно може знизитися до 27-25% до 2025 року, якщо збережуться поточні тенденції в українській економіці.

8129_614cd0f09c1b5.jpeg (65,28 Кб)

Таке твердження зробив Юрій Пінчук, партнер та заступник керівника практики NPL та Due Diligence юридичної фірми Investment Lawyer Group, обговорюючи дані Національного банку України.

Які заходи можна вжити для зменшення обсягів непрацюючих кредитів?

Як зазначалося, НБУ повідомив, що у першому кварталі 2025 року частка проблемних кредитів у банківському секторі знизилася до 28,6%, що на 1,7 процентного пункту (п.п.) менше, ніж на початку цього року, та на 8,8 п.п. менше, ніж на початку 2024 року (37,4%).

Він зазначив, що для подальшого зниження коефіцієнта непрацюючих кредитів в Україні важливо розвивати вторинний ринок боргу, оптимізувати судові процеси та посилити права кредиторів.

Де найбільша концентрація проблемних кредитів?

Пінчук зазначив, що найбільша частка проблемних кредитів зазвичай спостерігається в корпоративному секторі (37% станом на 1 квітня), особливо в галузях, вразливих до економічних спадів, таких як будівництво, нерухомість та виробництво.

«Ситуація для фізичних осіб значно краща завдяки покращенню фінансової дисципліни та стабільному рівню доходів (14,3%). Отже, банкам слід зосередити свої зусилля на очищенні портфелів, перш за все, серед корпоративних клієнтів, та впровадженні ефективних методів стягнення або продажу їхніх боргових вимог», – наголосив Пінчук.

Експерт також нагадав, що значна частина непрацюючих активів у банківській системі залишається в державних банках, де вона становила 41,1% у першому кварталі, що на 1,9 процентного пункту нижче, ніж на початку року.

«Очікується, що до 2025 року державні банки дедалі частіше використовуватимуть стратегію продажу вимог за проблемними кредитами, як це прямо рекомендує НБУ, що є одним із найефективніших підходів до очищення балансів. Успішна реалізація цієї стратегії залежить від усунення адміністративних перешкод та встановлення прозорих процесів», – зазначив Пінчук.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *