Де в Україні видавали найбільше іпотечних кредитів?
У березні українські фінансові установи видали 427 іпотечних кредитів на загальну суму 795 мільйонів гривень.
Цю інформацію підтверджує щомісячне опитування банків щодо іпотечного кредитування, яке проводить Національний банк України.
Зазначається, що у березні на первинному ринку нерухомості було видано 232 кредити на загальну суму 437 млн гривень, з яких 87 кредитів на суму 168 млн гривень були забезпечені майновими правами на перспективну нерухомість. Крім того, на вторинному ринку нерухомості було видано 195 кредитів на суму 358 млн гривень.
Середня процентна ставка по іпотеці
Середньозважена ефективна процентна ставка становила 8% річних на первинному ринку, тоді як на вторинному ринку вона становила 9,5%.
Якість іпотечного портфеля
Частка непрацюючих кредитів у першому кварталі знизилася з 18,5% до 15% (головним чином через збільшення обсягу нововиданих кредитів, хоча загальна сума непрацюючих кредитів також зменшилася).
Де було видано найбільше іпотечних кредитів?
За регіонами найбільша кількість іпотечних кредитів у березні була зареєстрована в:
Київська область (145 договорів на загальну суму 287 млн гривень, або 36% від загальної суми);
місто Київ (95 контрактів на 196 млн. гривень);
Львівська область (20 контрактів на 42 млн. гривень);
Івано-Франківська область (23 контракти на 39 млн. гривень);
Волинська область (13 контрактів на 24 млн. гривень).
Як зазначалося раніше, більшість кредитів на придбання нерухомості пропонувалися через державну програму кредитування доступного житла «eOselya».
«Наразі триває реструктуризація програми, що призвело до незначного уповільнення темпів зростання портфеля іпотечних кредитів, але ця реструктуризація є важливою для подальшого розвитку ринку», – пояснили в Нацбанку.
Регуляторний орган розглядає розвиток іпотечного кредитування як пріоритет на 2025 рік та розробляє відповідну стратегію.
Нагадуємо, що, за словами Першого віце-прем'єр-міністра України та Міністра економіки Юлії Свириденко, з моменту запуску програми у жовтні 2022 року 17 016 українців скористалися можливістю придбати житло на пільгових умовах, а загальна сума кредиту перевищила 28 мільярдів гривень.
Державна програма іпотечного кредитування «еОселя» потребує вдосконалення, зокрема щодо переходу від прямого кредитування до компенсації процентної ставки.