Банки масово блокують рахунки українців
Українські фінансові установи мають право самостійно розривати ділові зв'язки з клієнтом та закривати його рахунок. Цей захід законодавчо санкціонований для боротьби з фінансовими правопорушеннями, зокрема відмиванням незаконно отриманих коштів.
Цю інформацію поділилася Марина Павленко, спеціаліст з фінансового моніторингу банку «Глобус». Вона зазначила:
Банк зобов'язаний повідомити Державну службу фінансового моніторингу, яка є органом, призначеним для виконання функцій підрозділу фінансової розвідки, про блокування рахунку.
Повноваження щодо блокування рахунків визначені у статті 15 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Підкреслюється, що якщо банк закриває рахунок за власним бажанням, будь-які залишки коштів будуть спрямовані до іншої установи, обраної клієнтом. Для цього клієнт повинен надати необхідні реквізити рахунку.
«Банк може стягувати додаткову комісію, конкретні умови якої визначаються кожним банком індивідуально. Така інформація, як правило, публікується заздалегідь на офіційних вебсайтах банків, щоб уникнути непорозумінь», – заявив Павленко.
Водночас вона зазначила, що банки воліють не втрачати клієнтів, але це залежить від того, чи є клієнти «законослухняними особами, які не займаються незаконною діяльністю».
Поради щодо запобігання блокуванню вашого карткового рахунку
Загалом, Павленко пояснив, що більшість банків запроваджують обмеження для клієнтів, чиї карткові рахунки демонструють нерегулярну активність або перевищують ліміти переказів. Перш за все, банк може заморозити рахунок, який вважає підозрілим.
Однак, існують способи захистити себе — перш за все, уникайте використання карток з кодами, які не точно відображають характер транзакцій. Також важливо утримуватися від будь-яких незаконних дій з вашою карткою, зокрема від «схем крадіжки», які передбачають надання шахраям доступу до ваших банківських карток і рахунків за певну плату.
Крім того, Павленко наголосив на важливості дотримання інших рекомендацій. Зокрема:
Під час відкриття рахунку важливо уточнити мету встановлення ділових відносин з банком, надати перелік очікуваних транзакцій та детально описати необхідні послуги.
«Прозорість щодо вашого доходу та максимальної суми, яку ви очікуєте отримувати на рахунок щомісяця, є надзвичайно важливою. Чим чеснішими ви є у використанні свого рахунку, тим менші шанси на його блокування», – наголосив банкір.
Під час процесу відкриття рахунку важливо надати вичерпні відповіді на всі запити банку та, за необхідності, подати додаткові документи.